| WAY a întrebat:

Buna TPU! De vreo doi ani mi se misca cativa dinti si am impresia si gingii dar se misca foarte, foarte putin adica doar daca fortez dintele se misca. Sa fiu mai precis cei doi dinti din fata daca ii fortez cu dintii de jos si pun degetul pe dintii de sus simt cum se misca dar foarte putin. Am auzit de la cunoscuti ca ei in timp se intaresc si ca doar trebuie sa am grija sa nu mananc alimente tari. Ar trebui sa ma duc la dentist?
P.S. Ma spal aproape in fiecare zi pe dinti si cand mananc sa zic o ciocolata incerc sa o musc cu gingiile. Nu vreau sa fortez dintii din fata in niciun fel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la stomatolog, posibil sa suferi de parodontoza și sa îți cada toți dinții cu timpul și sa ai retractie gingivala.
Nu mai manca deloc o perioada și spălare pe dinți cu pasta LACALUT multi-efect, de trei ori pe zi, dimineața, după - masa și seara, și nu mai manca cu gingia ca e grav și nu îți mai forța dinții.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai manca dulciuri o perioada *

2 răspunsuri:
| Gligore2000 a răspuns:

O sa-ti pice toti daca nu de duci la stomatolog.