| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani, inaltime 1.65 si practic volei (performanta). Ce trebuie sa fac pentru a mai creste? si Care este alimentatia corespunzatoare acestei ramuri de sport?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) Inaltimea ta este inaltimea medie pentru femei in Romania.
2) Nu exista nici un remediu pentru cresterea in inaltime. Teoretic un tratament hormonal cu STH ar produce o crestere dar asta ar dauna mult mai mult decat beneficiul pe care l-ar produce. Din aceasta cauza nu se foloseste.
Un alt tratament pentru cresterea in lungime este reprezentat de lungirea chirurgicala a femurului si tibiei. Asta se face prin fracturarea osului si introducerea unor tije orizontale prin os. Aceste tije ies prin piele la suprafata si se leaga de un mecanism cu suruburi. Mecanismul asta e destul de mare si greu de suportat, iar cresterea este de 1cm pe luna. Eu nu l-as recomanda fiind dureros si foarte greu de suportat (se foloseste la cei care au picioarele foarte strambe sau un picior mai mare si unul mai mic.
3) O alimentatie sanatoasa e buna pentru orice sport. Ar trebuii sa ai, macar odata pe zi, o masa cu carne. Nu e necesar sa mananci numai carne slaba, ci ar fi mai ok sa mananci si carne putin mai grasa dar sa mananci si grasimi vegetale (1g grasime vegetala la 1g grasime animala). Incearca sa nu mananci mezeluri, sare in exces si zahar. Daca trebuie sa indulcesti ceva incearca sa folosesti miere. Daca nu suporti mierea, atunci zahar de sfecla (de preferat) sau zahar de trestie alb. In nici un caz zahar brun(e foarte daunator: afecteaza inima, si avand in vedere ca faci efort...).

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Nu cred ca ai mai putea sa cresti de la varsta asta, dar ai putea sa incerci sa faci si inot, ca un sport de placere sa zic asa, poate te mai ajuta la ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
O fată crește în medie până la vârsta de 16-17 ani, deci tu ai stacnat la capitolul înălțime.
Ce ești în echipă? Atacant, apărător...
O alimentație echilibrată și sănătoasă: pâine și cereale integrale, carne slabă din pui-vită-pește, mezeluri ușoare din pui, brânzeturi și lactate degresate, sucuri naturale făcute în casă, alune-nuci-semințe, zahăr brun din trestie de zahăr, ciocolată amăruie 2-3 cubulețe pe săptămână (poți folosi și celelalte feluri de ciocolată), înghețată, fructe și legume proaspete, ulei de măsline extravirgin, ceaiuri îndulcite cu miere și lămâie, etc.
Sănătate.
Pa, pa.