| goruna a întrebat:

Am 52 de ani, sunt la menopauza de aproape 2 ani si am avut o hemoragie ce nu se mai sfarsea. am mers sa fac o biopsie la Spitalul Universitar, in urma careia mi s-a descoperit un cancer de col, faza incipienta. am repetat analiza la Spitalul Giulesti, mi s-a facut testul Papanicolau si-astept rezultatul. se pare ca unica solutie este operatia pe care eu insist sa n-o fac. as vrea sa stiu daca exista un tratament naturist in acest sens. nu ma tem de operatie, cat de "urmari".
oricum, deja nu mai sunt eu insami de aproape 2 saptamani, de cand am aflat rezultatul "sugestie de carcinom in situ".
dati-mi o mana de ajutor, va rog...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e adevarat, apetitul sexual nu dispare, doar se modifica un pic. Uterul trebuie extirpat fiindca este direct legat de colul uterin si cel mai adesea leziunile se extind si pe uter. Ovarele pot ramane pe loc, daca nu sunt semne de invazie in parametre.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca te operezi ACUM de carcinom in situ, te vei vindeca complet. Vei avea o viata lunga si normala. Daca incepi cu tratamente naturiste, cancerul va evolua rapid si peste 6 luni va fi deja prea tarziu pentru vindecare. Daca ai doar carcinom in situ nu vei avea nevoie de chimioterapie sar radioterapie si sansa ta de supravietuire sanatoasa la 5 ani este de 100%. Daca il lasi sa evolueze, vei face chimio si radioterapie si vei avea o sansa de supravietuire la 5 ani de 50%. Bolnava, caci sanatoasa n-o sa mai fii niciodata.
Nu face prostia asta. Multumeste-i lui Dumnezeu ca ai fost diagnosticata in acest stadiu, singurul care permite vindecarea 100%. Dar cu operatie, altfel n-ai absolut nici o sansa.

| fabiola a răspuns:

Urmeaza sfatul @brigaelei, are perfecta dreptate, poti merge in paralel cu tratamente naturiste! Multa sanatate si incredere in D-zeu!

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Carcinom in situ inseamna stadiu timpuriu al unei tumori canceroase, in care tumoarea este strict localizata in epiteliu si excizia chirurgicala este eficienta.
Te cred ca esti speriata...cine n-ar fi, dar trebuie sa te gandesti ca lasand aceasta boala sa progreseze poti pierde foarte mult, chiar viata!
Innarmeaza-te cu incredere in doctori si cu credinta in Dumnezeu ca te vor ajuta sa scapi cu bine din acest impas...si vei trai inca foarte mult si fara probleme.

| mariazet45 a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa iti faci probleme pentru apetitu sexual, mergi si te operezi pentru ca viata e mai importanta decat acest lucru. Multa sanatate iti doresc.

| rrrrrrrrrrrrrrrrrr a răspuns:

Draga mea goruna ce nume frumos ti-ai ales! sti suntem de-o seama, eu sunt balanta nascuta pe 7 Octombrie, i-mi pare rau de diagnosticul tau, i-mi pare rau catrebuie sa duci totul singura, dar cred ca operatia are sanse mari de reusita! te rog sa m-a tii la curent cu evolutia bolii(daca vrei si nu te superi)I-ti doresc multa sanatate, sunt alaturi de tine, si daca te pot ajuta cu ceva spune!

| goruna explică:

Da, am inteles despre ce este vorba si-i multumesc doamnei pentru raspuns. dar - ma intreb eu - daca este in stadiu timpuriu, de ce trebuie extirpat uterul si tot ce tine de el? am citit pe-aici, ca dupa o astfel de operatie, nemaivorbind de trauma psihica, se pare ca tot ce tine de apetitul sexual, dispare. eu sunt singura, dar ma gandesc, daca mi se mai ofera o sansa... ce-o sa ma fac atunci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Goruna sa nu iti fie frica treci cubine peste operatia asta trebuie sa o faci si eu sunt operata de 6 luni si sunt f bine fara operatie iti risti viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Goruna... ce sa mai intamplat din 2009 pana acum si eu am ceva asemanator ca tine

| apple a răspuns:

Goruna, oricat de speriata esti la gandul operatiei, cred ca pasii pe care medicii ti-i sugereaza sunt cel mai corect de urmat, tratamentul naturist poate ajuta, dar nu inlocui operatia. Iti doresc multa sanatate si Doame-ajuta!