| trueHeisenberg a întrebat:

Am aflat că sufăr de fimoză și cred că e destul de severă, am încercat să aplic câteva "trucuri" dar degeaba, cred că e nevoie de circumcizie. Acum întrebarea e, tot ce trebuie să fac e să mă duc la un medic urolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, medicul urolog iti va spune exact ce- si cum sa faci.

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, sa stabileasca gradul fimozei si abordarea chirurgicala. In urma consultului stabiliti impreuna procedura chirurgicala si iti explica si procedeul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te duci la medicul de familie pentru a iti face trimitere catre un medic urolog iar acesta iti va da detaliile despre tot in urma unei consultatii si te va programa pentru operatie in cazul in care decide ca asta este singura varianta care te.ar mai putea ajuta.
Multa sanatate!

| jj7700 a răspuns:

Poti ori sa mergi la medicul de familie sa iti faca trimitre la urolog sau alternativ sa mergi la o clinica privata care ofera circumcizie. Prima varianta e mai ieftina, intrucat interventia e compensata de stat, dar din ce inteleg poate dura ceva vreme pana te programeaza. In plus, am un amic care a facut circumcizie pentru fimoza, ca tine nu putea nici el sa decaloteze, si nu a fost o experienta prea placuta la stat. L-au internat 2 zile, anestezie generala, birocratie, spagi si tot ce implica sistemul medical de stat din Romania. E foarte multumit de rezultat, dar experienta cu spitalul nu a fost grozava, dupa cum iti poti imagina.

Eu m-am operat in privat acum 6 ani (nu aveam fimoza, dar mai aveam usturimi dupa sport sau vara uneori in zona preputului si la rugamintea prietenii - care acum imi e logodnica - am fost sa ma operez; pana la urma am observat si ca e mai apreciat un penis circumcis dpdv estetic si ca textura de femeile care au avut parte de ambele tipuri si in cazul meu mi-a adus si ceva avantaje sexuale, inclusiv erectii mai consistente si un mai bun control al orgasmului). Procedura a fost floare la ureche. Consult pe loc, anestezie locala si in 45 min eram in drum spre casa, bandajat si cu instructiuni de cum sa am grija de ea primele 10-12 zile. Nu m-a durut deloc si am avut experiente mai nasoale la dentist. Atat doar ca te costa, de la 2000 lei in sus, depinde de oras.

| Anonime23e4 a răspuns:

Salut. Cum adica severa? Cati ani ai mai exact si ce simptome ai?

| trueHeisenberg explică (pentru Anonime23e4):

Salut. 18 ani. E imposibil să retrag preputul de pe gland, cred că singura soluție este circumcizia

| Anonime23e4 a răspuns (pentru trueHeisenberg):

E o doar o singura metoda prin care poti afla. 90% din copiii care se nasc au fimoza, si cand esti mic ori faci operatie ori te duci la doctor si iti beleste aia manual. Daca ti-a belit doctoru aia cand erai mic, si totusi nu poti sa iti retragi preputul inseamna ca nu ai facut asta toata viata, nu ai fimoza, doar ca trebuie sa te inveti incet incet. Intrebati parintii, daca zic ca s-au ocupat de fimoza ta cand erai mic, nu ai fimoza, daca nu, ai fimoza. Dar stai chill, in ceea ce priveste operatia e la fel de usoara ca cea de apendicita, nu-i problema.

| Panamax a răspuns (pentru trueHeisenberg):

Exista operatie de fimoza, circumcizia este altceva.