| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 15 ani si nu am avut inca prima menstruatie.Am citit undeva pe net ca menstruatia vine imediat dupa aparitia unei secretii albicioase.Am acea secretie cam de un an dar nu mi-a venit inca menstruatia, iar tuturor colegelor mele de clasa le-a venit de mult. Oare cand imi va veni si mie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia apare in primii doi ani dupa aparitia acelei secretii albicioase. daca pana la 16 ani nu ai prima menstruatie, e cazul sa te vada un endocrinolog.

| drpopa a răspuns:

Instalarea menstruatiei difera de la un organism la altul, nu exista o varsta exact sunt niste variabile, daca insa pina la 16 ani nu s a instalat e cazul sa faci niste investigatii (ginecolog, endocrinolog) insa acum ar trebui sa te ingrijoreze secretia albicioasa cum o numesti poate fii vb de o infectie vaginala nu te ai gandit?

| campanario a răspuns:

Stai linistita draguta, ca mie mi-a venit la 18 ani! Si nu e nimic grav sa stii. Depinde de fiecare persoana, la mama mea i'a venit la 20 deci nu te ingrijora. Secretia aceea e ceva normalwinking Sper ca ti'am putut fii de folos.

| Ana a răspuns:

Fi fericita ca nu ti-a venit, ca e un chin si cu menstruatia asta. O sa vina la momentul potrivit, noi nu avem d unde sa stim cu exactitate.

| KiddFaraSentimente a răspuns:

Eu zic sa nu te ingrijorezi pentru ca cunosk multe fete d varsta ta care nu au menstruatie happy
nu ai de unde sa stii cand iti va veni.sad
dar daca esti chiar ingrijorata poti sa faci o vizita la ginecoleg.
tin sa precizez ca nu ai spus cat de dezvoltata esti ...depinde si d asta tongue

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Bunahappy
Poate sa iti vina si la 16-17 ani, deci asteaptahappyasta depinde de organismul fiecaruia.

| e m i l y a răspuns:

Stai linistita, bucura'te cat inca mai poti in FIECARE zi in care nu ai asa ceva. Menstruatia poate veni prima data si la varsta de 17 ani. So, chill.

| patratzel a răspuns:

De ex mie mi-a venit dupa 2 ani...la 16 ani.asa ca sta linistita ca o sa-ti vina si tie mai devreme sau mai tarziu. Mai depinde de structura corpului tau... daca esti mai slabuta probabil o sa; ti vina mai tarziu, dar tot nu scapilaughing. O zi buna:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa vorbesti cu mama ta si sa mergi la un control medical.

| leddy a răspuns:

Nu te ingrijora, intr-adevar trebuie sa te bucuri caci inca nu ti-a venit e mare chin, durere, disconfort, si stres pe deasupra,
mie tot pe la virsta asta mi s-a inceput la 15,
profta de timpul ramas, caci oricum o sa-ti vina o data si o data

| leddy a răspuns:

Va rog sa ma mai ajutati cu o intrebare, nu e majora, dar oricum :
menstruatia daca tine in jur de 7-9 zile e normal? si am si dureri mari si scurgeri abundente...am fost si la ginecolog si nu mi-a spus nimic concret

| andreea_8255 a răspuns:

Cunosc persoane care le-a venit si la 16, 17 asa ca nu te ingrijora nu esti nici prima nici ultima.si faza cu secretia asa mi s-a intamplat si mie pe la 11 ani jumate am vazut o astfel de secretie si abia pe la 13 ani mi-a venit.