| IcsD a întrebat:

Am auzit ca poti muri de la astm chiar daca faci tratament. Este adevarat? Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e adevarat. Astmul nu se vindeca niciodata si exista multe persoane la care tratamentul doar incetineste boala, ea totusi evolueaza si, la un moment dat, leziunile pulmonare sunt atat de severe incat pacientul moare.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Trist dar adevarat, dar poate fi controlat si stabilizat cu medicamente in care sa se stie cantitatea si perioada in care sa le ia. Astmul e o boala moderna una dintre cele mai raspandite afectiuni din ziua de azi. Va recomand sa incercati si metode naturiste care dau bune rezultate. Oale de prepelita fac minuni in astmul alergic. Va urez multa sanatate!

| dy a răspuns:

Este un sindrom in care diametrul bronhiilor se micsoreaza, aerul intra in plamani(alveole), dar iese cu greutate din plamani,(raluri sibilante), adica plamanii fluiera cand scoti aerul(expir). Astmul bronsic nu este o boala, ci un sindrom, care dureaza toata viata (bolnavul se naste si moare astmatic), cu evolutie îndelungata, discontinua, capricioasa. Are substrat alergic, intervenind doua elemente: un factor general (terenul atopic) si un factor local (hipersensibilitatea bronsica). Esential este factorul general, terenul atopic (alergic), de obicei predispus ereditar. Terenul atopic presupune o reactivitate deosebita la alergene (antigene).

Cele mai obisnuite alergene sunt: polenul, praful de camera, parul si scuamele de animale, fungii atmosferici, unele alergene alimentare (lapte, oua, carne) sau medicamentoase (Acidul acetilsalicilic, Penicilina, Aminofenazona, unele produse microbiene. Evolutia este îndelungata, variabila, capricioasa. Forma pura apare la copii si are tendinta sa diminueze la pubertate. Alteori, accesele devin frecvente, subintrante sau se instaleaza starea de rau astmatic. Cu timpul, apar complicatii: infectii bronhopulmonare (bronsite cronice, dilatatii bronsice, pneumopatii), emfizem pulmonar, insuficienta respiratorie, cord pulmonar cronic. Asa ca, moartea in criza acuta de astm bronsic este ff rara, mai ales ca, in general, bolnavii isi cunosc problema lor si au in casa medicamentele care sa-i ajute in crize acute. în functie de severitatea manifestarilor, se deosebesc asmul cu crize rare si de intensitate redusa, astmul cu dispnee paroxistica, astmul cu dispnee continua si starea de rau astmatic. Starea de rau astmatic se caracterizeaza prin crize violente, subintrante, durând peste 24 - 48 de ore, rezistente la tratament, de obicei fara tuse si expectoratie, cu polipnee, asfixie, cianoza, colaps vascular, somnolenta pâna la coma. Apare dupa administrarea în exces de simpati-comimetice (Alupent), sedative, opiacee, barbiturice, suprimarea brusca a corticoterapiei, suprainfectie bronsica.Moartea insa poate survenii daca apar complicatiile astmului, in special, datorita afectarii inimii sau a infectiilor pulmonare secundare.

| IcsD explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Nu am eu astm ci o foarte buna prietena de-a mea si ma tem pentru ea

| albastrel a răspuns:

Depinde de astm.depinde daca urmezi tratamentul cum trebuie... prietena mea are astm si nu putea sa faca sport pentru ca daca obosea nu mai putea respira.sau cand batea vantul la fel...acum e si mai rau pentru ca fumeaza.am incercat s ao conving sa nu mai fumeze pentru ca da intr-adevar se poate muri din cauza astmului...ai o criza.nu ai aparatul la tine.si gata!

| sTeFaN. a răspuns:

Si eu am astm de 2 ani...doar un am am luat tratamentulhappy acum nu mai iau tratament...nu mai am nimic legat de astm doar ca sunt alergic la praf si fumhappy nici n-am sa mai iau medicamente... fac si sport si tot nu am nimichee heeam sa mor cand imi ieste scris n-am dc sa ma tem de astahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt dezamagita de raspunsurile acestea. Dar medicina nu mai evolueaza de loc? De ce atata pesimism? Mai accesati acest subiect si in engleza si o sa vedeti ca s-au descoperit destule metode de tratare a astmului bronsic. Dar la noi in tara, medicii sunt comozi,, se cred Dumnezeu, te jignesc si se comporta cu tine mai rau ca si cu un animal. Mai sunt si exceptii dar rare.
Nu mai descurajati oamenii care au nevoie de optimism si incredere in ei. Cunosc persoane care au astm de 40-50 de ani, au trecut de mult de 80 de ani si traiesc bine merci cu un tratament adecvat... Iar Robotelului care iti freaca creierii pentru punctele de suspensie i-as da un sut in tablele din spate caci am comentat pe zeci de sit-uri dar asa ceva nu am vazut. Nu cred ca voi mai reveni pe aici. Cautati dragi romani raspunsuri la intrebarile voastre folosind motoare de cautare in engleza sau franceza. O sa descoperiti si alta fata a acestei lumi.Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poti muri din cauza spreiuli bai bine nu dai cu el e mai sana tos asa

| IonelaMadalinaTantas a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Cine ți-a explicat chestia asta? Adică dacă eu fac o criză de astm să stau așa fără inhalator? Păi și nu se agravează? Cum îmi încetinesc atunci atacul de astm când văd că îmi șuieră in piept și nu mai îmi intră aer? Nu mai dați explicații dintr-ăștia la lume daca nu știți despre ce este vorba că mai sunt și naivi care se ia după dumneata și lasă inhalatorul apoi te miri de ce face crize severe de astm Sunteți doctor( ă) cumva?

| Hutzy95 a răspuns:

Daca ai o forma severa de astm bronșic poți sa mori doar dacă nu îți iei tratamentul. În rest nu ai cum sa mori de la astm bronșic pentru ca atâta timp cât urmezi tratamentul ții boala sub control

| CornisRaul1995 a răspuns:

Da o fata din comuna mea a avut astm bronsic si chiar in 6.12. 2014(ieri) a murit avea doar 17 ani. a facut o criza de astm si s-a sufocat crying(((

| C_Roxana_1992 a răspuns:

Am inteles ca e vb de o prietena de a ta...
Sa ii spui sa se tina de tratament, exista si momente de cumpana in care iti vine sa le dai dracu... pentru ca vrei sa fi un om normal [am astm de 13 ani si am simtit acelasi lucru si eu la un moment dat].
Boala nu se vindeca niciodata, dar se si retrage ca sa ii spun asa...in cazul meu s-a intamplat asta. Starea santatii mele din acest pct de vedere acum este mai buna, fata de cum era la inceput.
Sfat: Sa nu lasi fata sa fumeze sau sa se apuce de fumat...eu fumez si e jale, tr sa fac cumva sa ma las big grin.
Sa incerce sa evite consumul de alcool des sau chiar si rar in cantitati mari.
Sportul... este cu cantec, eu am facut sport la nivel de performanta aproximativ 9 ani de zile, multi zic ca te afecteaza, eu nu am avut treaba. :d
Inotul este cel mai recomandat, am facut o perioada inot de recuperare pentru astm.

| irox a răspuns:

Un sfat pentru. suferinzii de astm bronsic si familiile/prietenii lor, care se sperie aiurea citind unele raspunsuri, gen : "Cu timpul, apar complicatii: infectii bronhopulmonare (bronsite cronice, dilatatii bronsice, pneumopatii), emfizem pulmonar, insuficienta respiratorie, cord pulmonar cronic", "exista multe persoane la care tratamentul doar incetineste boala, ea totusi evolueaza si, la un moment dat, leziunile pulmonare sunt atat de severe incat pacientul moare" sau mai stiu eu ce alte avioane... Daca aveti nelamuriri in privinta acestei afectiuni consultati medicii specialisti (ii gasiti in sectiile de pneumologie, sunt imbracati in halate albe sau verzi, sub nicio forma nu stau pe net pentru. ca sunt mult prea ocupati cu pacientii). Daca pe moment nu aveti posibilitatea sa ajungeti pe acolo, consultati site-urile de specialitate (care contin informatii provenite de la oameni care chiar stiu "cu ce se mananca astmul"), ca de exemplu : http://www.srp.ro/Astmul-bronsic-124.htm, http://www.pneumo-iasi.ro/articole/Ghid_AB/1.html... O zi frumoasa tuturor.