| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o buba cam de 4 cm in zona buzei, pe partea stanga mai exact, coaja a cazut dar a ramas acolo unde era buba rosu asa un semn rosu, cum pot sa scap
De ea rapid? Tin sa mentionez ca este foarte recenta intamplarea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Hmmm 4 cm este cat toata gurita ta, urata buba intr-adevar.
Din pacate, nu poti scapa de ea foarte repede, deoarece necesita timp sa se vindece.
Nu o acoperii cu nimic, da-i timp si se reduce, disparand.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu bpanten, si nu-ti ramane nici cicatrice

| Teo29 a răspuns:

Daca este pe buza, sau foarte aproape, consulta un chirurg maxilo-facial, o buba poate fi si un cancer totodata, asa ca nu poti sti exact ce si cum pana nu vei primi o consultatie.

Daca este la o distanta de buza, este bine sa ceri sfatul si unui dermatolog competent.