| dianainsta01 a întrebat:

Am avut probleme cu acneea si am urmat un tratament care m-a scapat 95%. In perioada aceea am tinut si un fel de regim alimentar, eliminand dulcirile, sucurile acidulate etc. dar in ultima saptamana am mancat ceva mai multe alimente mentionate mai sus, si au inceput sa imi apara iar cosuri? Credeti ca sunt datorate mancarii nesanatoase sau sunt alte cauze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Cleona a răspuns:

Buna seara! :)

Da,eu cred ca da si nu cred ca ma insel.
Nutritia a influentat intotdeauna,mai mult sau mai putin,acneea si nu numai.
Dupa cum stim de la stilul nostru de viata pornesc toate bolile s.a.m.d. Asta nu e subiectul ca sa-l luam in discutie.

Cand eram la inceput in adolescenta aveam si eu mari probleme cu acneea si citeam mereu diverse articole despre acnee pe net. Prin acele articole am vazut ca scria de ciocolata,cum sa ar avea o influenta considerabila in aparitia acneei. Dar as minti sa spun ca am redus ciocolata, era un aliment ce-mi placea foarte mult.
Tot nutritia noastra influenteaza si sanatatea parului, deci ar cam trebui sa avem grija la tot ce bagam in gura.

N-am sa spun mai multe, am mai raspuns la ceva tot pe tema asta, daca vrei sa te uiti:

http://www.tpu.ro/......-ele-s-au/

Sper ca am reusit sa te ajut cat de cat.
O seara placuta!;)

| tpuflorin a răspuns:

Si eu am aceeasi problema cu acneea si am fost la dermatolog
si mi-a spus ca daca vreau sa scap definitiv trebuie sa iau niste pastile care trebuie semnatura parintelui pentru administrare :S trebuie regim, fara cola, ciocolata si (grasimi nu mai stiu daca in exces sau aproape deloc).

| dianainsta01 explică (pentru tpuflorin):

Si mie mi-a spus dermatologul acelasi lucru. Dar nu a mentionat daca acest "regim" trebuie tinut doar in perioada tratamentului sau definitiv daca vreau sa scap total de acnee?

| Headshott a răspuns:

Nu cred că are vreo legătură cu alimentaţia.