| elcosmin a întrebat:

Am cel mai gras ten din lume! Tenul meu necesita o spalare zilnica de 3 ori pe zi si mi se pare exagerat. Stiti tratamente(de preferat naturiste, daca e si altfel e ok) prin care tenul meu sa nu mai produca atat de mult sebum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alina2k18 a răspuns:

Hihi, eu am fost multumita de ...-p10053581
Eu acum folosesc niste seruri pe baza de niacinamide si peptide :D si altul pe baza de acid hialuronic, acesta din urma aplicandu-l seara si nu mai folosesc crema pentru ca este de ajuns pentru hidratare, doar la ochi crema dimi si seara.
Important e si cum aplici crema;) nu cu miscari circulare ci prin netezire - pe frunte dintr o parte in alta pe restul fetei de la nas inspre extremitate si de la mandibula in sus intotdeauna, plus cantitatea nu trebuie sa fie mare, cam cat o jumatte de migdala este de ajuns pentru intreaga fata pentru un ten gras :D

7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Cu cat te speli mai mult, cu atât tinde să se producă excesiv. Si la mine e la fel si ma spăl doar cand fac duș. Ce crezi? Nu zilnic si nu de 3 ori pe zi. Bine, nu chiar la fel. Din ce observ, dacă ma spăl mai des, se rezolva. La tine e invers. Nu exagera!

| alina2k18 a răspuns:

Cica daca genetic ai tenul foarte gras nu prea il poti aduce la alt stadiu.
Nu te spala cu geluri care usuca pentru ca mai rau se ingrasa, arata ok 30mins si dupa... jale.
Foloseste o crema usoara, de preferat fluida [ nu crema nutritiva/emolienta ] special formulata pentru ten gras.
SErvetele absorbante, le poti folosi de 2-3 ori /zi.
La 4-5 zile fa-ti si o masca de argila cu apa de trandafiri.

| NLS a răspuns (pentru alina2k18):

Toarna tot, daca stii...happy
Un nume de crema?

| Adry05 a răspuns (pentru NLS):

Avene cleanance expert
Sau de la Gerovital

| alina2k18 a răspuns (pentru NLS):

Hihi, eu am fost multumita de ...-p10053581
Eu acum folosesc niste seruri pe baza de niacinamide si peptide :D si altul pe baza de acid hialuronic, acesta din urma aplicandu-l seara si nu mai folosesc crema pentru ca este de ajuns pentru hidratare, doar la ochi crema dimi si seara.
Important e si cum aplici crema;) nu cu miscari circulare ci prin netezire - pe frunte dintr o parte in alta pe restul fetei de la nas inspre extremitate si de la mandibula in sus intotdeauna, plus cantitatea nu trebuie sa fie mare, cam cat o jumatte de migdala este de ajuns pentru intreaga fata pentru un ten gras :D

| Elena9328 a răspuns:

Spală te cu Dove.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost la dermato?

| elcosmin explică (pentru anonim_4396):

Da si mi-a recomandat niste creme, dar nu de ten gras, de o ciuperca. Pt ca daca am tenul gras, imi apar pete albe pe mine. E o ciuperca luata de la bazin, care traieste la umezeala, si daca ma dau cu cremele alea, trece temporar. Deci bine ar fi sa rezolv problema cu tenul gras.