| RAY a întrebat:

Am cumparat acuma o luna 3 pulovere de la adidas,problema e ca ma manca pielea cand le port,nu stiu de ce, am observat ca stau stranse pe mine, o fi asta explicatia? si caciula cumparata de la ei la fel,as vrea sa stiu cum pot face sa numai ma mance,ln magazin degeaba merg din moment ce n-am probleme cu ele, nu sau rupt, scrie ca sunt din bumbac, le-am spalat de 3 ori, clatit degeaba

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai baga si alte materiale care a frecat cu pielea face electricitate. Chiar daca nu esti allergic tot te mananca pielea din cauza frecusului materialului de piele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vazut cand pui limba pe o baterie slaba te mananca limba.Asa face si aceste materiale un camp electric sau cum ii spune si te mananca pilea. Poti sa speli cu orice balsam ca tot face electricitatea aceea.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

E foarte matasoasa in interior

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Te cred dar materialul acela matasos in contact cu pielea, posibil si cu firele de par face ce am spus. Eu am patit cu o ciorapii. Undeva mai sus unde este elastic, ma manca foarte tare.Cineva mi-a spus ce ti-am zis si eu si cred ca a avut dreptate deoarece cand am schimbat ciorapii nu ma mai manca.Sotia i-a spalat si i-a pus la loul lor. uindu-i iar in picioare fara sa bag de seama, iar ma manca.Asta e.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Si pe mine ma manca ciorapi elastici, ce sa naiba sa fac cu ele, dar erau ieftine dar sunt scumpe

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cum spuneam, unele persoane au pielea sau ce au ca la frecus cu anumite materiale da senzatia aia de mancarime, care de fapt este impuls electric sau ce o fi. Incercam alte materiale, ce sa facem?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Eu acuma am luat 2 bluze mai subtirti si puloverul sper sa numai ma mance, faza e ca nu am patit asa ceva vreodata, nu stiam ca am alergie la haine, culmea toate 3 ma manca, toate 3 find indentice doar culori diferite, dar cum pot sti daca e chiar bumbac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu e bumbac natural sau cel putin 100% bumbac.E un amestec si ala iti creeaza acea mancarime. Acum mai toate produsele scrie 100% bumbac dar mai e si bumbacul sintetic.Iti dai seama.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Totul e contrafacut man, eu am patit cu adidasi adidas din hervis care sau rupt dupa o plimbare noi, am fost la reprezentanta adidas pai sti ca aia au calitate inferioara de aia e asa ieftin, toate produsele lor au o calitate de rahat la super pret, man eu le-am luat din bazar decat sa dau sute de lei pe gunoaie mai bine dau zeci de lei, mallu e plin de contrafacaturi, adidasi lipti man cu super glu la 250 de lei vb serios, trening cusut cu mana se vedea ata, Romania e o tara de rahat clar

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

laughing Ca si motul caciulii nevestii.laughing Si-a luat o caciulita groasa cu mot alb cu pus, si era lipit, acum vreo cateva zile plangea ca a dat 30 de lei pe caciulita.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Iar am cumparat ultima oara jur, cand o port cu scurta si ea are par e paroasa e cand fug,merg,stau cu spatele pe scaun in tranvai incepe mancarimea pe spate, ciudat e ca pe maini /burta unde acel par de pe scurta e nu ma manca, dar chiar daca o dau jos continua, man sunt blestemat pe bun, deja am dat 250 de lei si nimic man,am dat naibi banii aiurea,am un tricou negru cu manece lungi ca asa am gasit, acuma numai ma inteapa,doar ma manca in spate,cateodata am observat si fara bluza aia la caldura,durerea e in mijlocul spatelui, cel putin in ziua ma mancat in spate cu alta bluza, maine fug la dermatologie sa vad adica azi, man poate sunt naibi blestemat, la cine naiba am facut rau sa stiu si eu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Se prea poate sa te fi intoxicat de la diferse materiale.Vezi ce spune dermatologul.In ziua de azi nu se mai gandeste nimeni la sanatatea omului, se fabrica diverse numai sa scoata banul.

| Nonameagain a răspuns:

Nu mai sant produse 100% bumbac. Ceva din compozitie este alergen. Eu patesc asta cu lana, fara sa am alergie.

| RAY explică (pentru Nonameagain):

Poate nu e bumbac, dar nici alte haine nu ma manca

| Nonameagain a răspuns (pentru RAY):

Te cred. De asta spun ca ceva din compozitia sa.
Ai folosit balsam de rufe? Asta le mai inmoaie.

| RAY explică (pentru Nonameagain):

Ce balsam e mai bun

| Nonameagain a răspuns (pentru RAY):

Orice vrei. Cocolino era bun dar e si cm scump.

| Nonameagain a răspuns (pentru Nonameagain):

Am citit comentariile. Multe etichete sint false cu inscriptia bumbac 100%. Cei de la OPC stiu asta. Poti sa incerci sa le returnezi pe motiv de inscriptionare falsa si alergie.

| RAY explică (pentru Nonameagain):

Pe interior sunt paroase nu stiu daca ai vazut asa ceva sincer, unde sa merg ca e din bazar, n-am chef de cearta am spus sa tai parul cu masina de tuns parul

| Nonameagain a răspuns (pentru RAY):

Cred ca stiu despre ce e vorba. Daca spui ca sint paroase, e clar: nu este bumbac. Cel putin, nu in interior. Dar chiar daca tai parul, tot vei simti acea mincarime. Imi pare rau pentru tine ca ai pierdut niste bani. Poarta-le cu niste tricouri cu mineca lunga pe dedesubt, poate nu ajung la piele.

| Nonameagain a răspuns (pentru RAY):

Stiu ca cele originale sint din bumbac. Dar din bazar... nu.

| RAY explică (pentru Nonameagain):

Logic nici nu ma astept la asta, o bluza originala costa o suta de euro, eu n-am sute de euro, la mine in tm chiria e de 150 de euro pe luna si salariul doar 250 de euro traieste daca poti, de unde haine de sute de euro sa fim seriosi, doar si tu traiesti in rom, ma gandesc sa tund acel par poate ala ma manca

| Nonameagain a răspuns (pentru RAY):

Am ghicit: stai in garsoniera. La mine, la 2 camere chiria este peste 200 euro, si e oras mai mic.
Gata cu gluma (desi e reala). Poti sa tai parul. Dar incearca numai la o bluza. Risti sa se destrame, nu stiu ce tesatura are. Acum, ca stiu despre ce e vorba, cred ca nici balsamul nu ajuta. Sau, cum am spus, poarta un tricou subtite pe sub bluzele alea.

| RAY explică (pentru Nonameagain):

Nu man stau la casa,dar cum merg pe la oamenii ma speri ce chiri au, crede-ma ca mi-am luat doua negre le port mereu,dar ma manca pe la spate, si niste mancarimi ciudate parca ma intepa, are in interior par ca parul de pe geaca adidas doar ca asta e pufos, nu stiu ce sa fac sincer, asa ceva n-am patit vreodata, mi ciuda sincer, asta si mi-e frica daca le strig, dar doar tund parul, nu cred ca rupe testatura

| Nonameagain a răspuns (pentru RAY):

Daca e ca o intepatura, inseamna ca firul e aspru (sinteticul!) si trece prin orice imbraci. Nici nu stiu ce sa spun. Daca le tai si mergi pina la baza, risti sa tai tesatura, sa se destrame. Dac nu mergi pina la baza, ce ramine poate sa mai treaca prin alt tricou. Incearca cu unul si daca nu merge, poate le schimbi totusi.

| RAY explică (pentru Nonameagain):

Hai sasi povesetec totul, cand le-am luat avea un miros ciudat de atunci ma manca pielea

| Nonameagain a răspuns (pentru RAY):

Aseara era prea tirziu si am inchis.
Din astea cu miros de petrol sau altele ciudate, sa nu mai cumperi niciodata. Am patit si eu cu niste papuci de casa. I-am spalat, aerisit, etc si nu am rezolvat nimic. I-am si aruncat pentru ca imi imputeau casa.

| RAY explică (pentru Nonameagain):

Are par in interior,e paroasa posibil ala ma manca, acuma nu stiu ce sa fac daca numi placeau, dar imi plac, nu stiu ce sa fac, am spalat-o cu balsam de rue sunt curios daca se va intampla ceva

| RAY explică (pentru Nonameagain):

Iar am cumparat ultima oara jur, cand o port cu scurta si ea are par e paroasa e cand fug, merg, stau cu spatele pe scaun in tranvai incepe mancarimea pe spate, ciudat e ca pe maini /burta unde acel par de pe scurta e nu ma manca, dar chiar daca o dau jos continua, man sunt blestemat pe bun, deja am dat 250 de lei si nimic man,am dat naibi banii aiurea,am un tricou negru cu manece lungi ca asa am gasit, acuma numai ma inteapa,doar ma manca in spate,cateodata am observat si fara bluza aia la caldura, durerea e in mijlocul spatelui, cel putin in ziua ma mancat in spate cu alta bluza, maine fug la dermatologie sa vad adica azi, man poate sunt naibi blestemat, la cine naiba am facut rau sa stiu si eu, am aruncat 3 pulovere

| maria14142 a răspuns:

1.esti alergic/a la bumbac;
2.nu sunt facute din bumbac;
3. pielea ta e foarte sensibila sensibila.
Daca nu e niciuna, imi pare rau ca nu te-am putut ajuta!

| Cipleu_Iulia_2000 a răspuns:

Nu 100% bumbac.