| omulpaiangan a întrebat:

Am dat din greseala stramb la sac si m-am accidentat la degetul mare de la mana. Acum cand il indoi ma doare rau. Am nevoie de remedii urgent(daca se poate pana maine la 6 dimineata sa-mi treaca).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar trebui sa te vada un ortoped si sa-ti imobilizeze degetul cateva zile. Daca este complet imposibil sa consulti un medic, pune gheata, unge-te cu un antiinflamator si timp de 14-21 de zile nu utiliza degetul respectiv. Nu are cum sa-ti treaca pana maine, o sa-ti treaca cam in 2-3 saptamani daca ai grija de el. Riscul este sa ramai cu dureri permanente daca faci abuzuri si nu astepti sa te vindeci foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
mergi la medicul ortoped, si cere o tomografie computerizata, pentru a primi un diagnostic/tratament adecvat de la un specialist, pana atunci nu iti forta degetul, incercand sa faci activitati grele.
O zi buna.

| ionutzz223 a răspuns:

Salut!
Nu tare ai ce sa-i ii faci eventual sa tot pui gheata incontinu si eu dadeam starmb la sac si 3 zile nu trecea.
Depinde ti-e umflat degetul sau numa simti durerea? daca numa simti durere mai poti da inca numa cu grija sa nu il sucesti iarasi.
Bafta!

| omulpaiangan explică (pentru ionutzz223):

Daca il misc ma doare ingrozitor, dar nu e umflat.

| ionutzz223 a răspuns (pentru omulpaiangan):

E de bine daca nu e umflat inseamna ca nu e grav miscal cat de mult sa nu stacneze.
Bafta!

| elninoema a răspuns:

Pune o lingura langa deget si infasoaro cu o faseta sa stea degetu fix intins