| Rognean_Angela_1963 a întrebat:

Am diabet? acum o luna am facut analize de sange si am avut glicemia 140.de doua zile mi am luat aparat de testare a glicemiei,in prima zi am avut 139, azi 136.si mama mea are diabet, ce ar trebui sa fac? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Incearca sa elimini stresul/sucurile carbo ce contin cofeina/dulciurile/prajelile/ si apoi refa analiza de sange, doar asa poti vedea daca ai inceput de diabet ori ba.te vei adresa medicului de specialitate si iti va da sa faci o analiza
http://www.mymed.ro/hemoglobina-glicozilata-glicata-hba1c.html
O zi frumoasa sa ai:)

| Lynna a răspuns:

Buna. In primul rand, diabetul nu este o boala cu transmitere ereditara, asa ca nu este neaparata nevoie sa ai si tu diabet daca mama ta are. Incearca sa tii regim si sa nu te stresezi. Refa testul sau mai bine du-te la un medic specialist. Nu e de gluma cu asa ceva, dar banuiesc ca realizezi asta, vazand-o pe mama ta ce rea este aceasta boala.

| Kaℓi a răspuns:

Din pacate, cred ca da, sau esti in faza numita "prediabet". Du-te cat mai curand la medic, pe langa analiza de glicemie sunt si alte teste care te pot lamuri. Sanatate! si sper sa fie doar o eroare happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la un medic specialist. glicemia ta este deja peste medie, deci probabil ai si tu diabet.

| SirAndi a răspuns:

Sa tii regim, refa analizele, mergi la doctor!

| futuredoctor a răspuns:

Deja ce este peste 110 se poate considera diabet. Daca esti obeza, poate corpul tau a dezvoltat rezistenta la insulina, asa ca ar fi bine sa incerci sa slabesti cat mai rapid cu putinta. Nivelul acesta al glicemiei nu e de speriat, insa daca nu il tii sub control, va creste progresiv. De asemenea, renunta la dulciuri timp de o luna, la mancarea multa, apoi refa glicemia si vezi unde esti.