| Kolors a întrebat:

Am două beșici (una sub buza de sus și una sub buza de jos -_- ) și nu știu cum să scap de ele mai repede.Nu pot să mănânc aproape nimic de 5 zile.Ce să fac? Mi-am luat glicerină boraxată și nu-i bună.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Glicerina de obicei ajuta foarte mult, dar chiar si fara ajutorul ei ar trebui sa treaca de la sine. Se numesc afte bucale, si eu am vreo 2 chiar acum, am fost la medic acum 2 ani, si mi-a spus ca este din cauza imunitatii. De regula ar trebui sa scapi in cel mult 2 saptamani.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Probabil ai un herpes al buzelor, Trebuie sa mergi neaparat la medic --- ai nevoie de un tratament antiviral. Herpesul se poate raspandi pe fata inclusiv pe pleoape si ochi(pericol de orbire).
Pana ajungi la medic, incearca Aciclovir- unguent--- vezi, la pagina 5 cum se utilizeaza aciclovirul sub forma de unguent sau crema :http://www.sitemedical.ro/......C4%83ptare
Respecta indicatiile!