| Lolololalali a întrebat:

Am doua intrebari:
1.De la ce varsta se pot purta lentilele de contact?(va rog raspundeti dor daca stiti sigur)
2.De ce apare miopia? Cand eram putin mai mica nu aveam nici o problema cu ochii, dar acum, daca imi acopar ochiul stang, cu ochiul drept nu vad clar(mai ales scrisul) la departare.(Mentionez ca nu port ochelari).

Am vazut site-uri gen www.faraochelari.ro etc. care spun ca exista exercitii pentru miopie(si altele). Daca a incercat cineva sau ati vazut genul acesta de exercitii va rog sa imi spuneti si mie... :((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Daca diferenta de dioptrii intre cei doi ochi nu este foarte mare te sfatuiesc sa optezi pentru ochelari.Cu cat previi mai repede, cu atat mai bine. Exista acum pe piata rame foarte frumoase si foarte usoare, din titan. Miopia nu se vindeca dar o poti stagna!

| Nicoleta a răspuns:

1) Eu am lentile de contact si stiu. Poti purta lentile incepand cu varsta de MINIM 16/17 ani. Unii doctori cred ca de la 18. Daca ai nevoie de mai multe informatii despre asta, poti sa-mi lasi un mesaj si iti raspund la orice intrebare.
2) Miopia apare fie din cauza ca ai mai avut in familie persoane care au avut probleme cu vederea( se mosteneste), fie din cauza ca ochiul este obosit, din cauza utilizarii calculatorului, a televizorului, din cauza cititului.

Cat despre vindecare prin exercitii, nu prea cred.Prefer sa cred medicii decat anumite site-uri de pe internet. Daca problemele sunt grave, nu exista alta sansa de vindecare completa decat operatia lasik, care costa in jur de 1000 de euro pe ochi. daca nu ai probleme atat de grave, miopia se poate vindecat in cativa ani.
papa

| alexeanca a răspuns:

Port lentile de contact de la 14 ani, deci varsta nu e o problema. Miopia are in general cauze genetice.

| emeris a răspuns:

Nu pot sa te ajut decat cu 2-u' thinking deci...problemele cu ochii(in general) apar in timp de la: diferite activitati "derulate" in fata calculatorului, televizorului etc, de la cititul prea aproape(nu stiu daca si prea departe, dar tind sa cred ca nu, fiindca ochiul este facut sa vada la distanta. De aceea e bine ca dupa o ora in fata calculatorului/ televizorului trebuie sa faci o pauza si sa te uiti in departare big grin) sper ca te-am lamurit cat de cat happy

| dutsa a răspuns:

Imi sunt cunoscute si mie aceste exercitii (sunt siu eu mioapa). De fapt le urmez dupa o carte de Leo Angart. Se numeste,, Sa ne imbunatatim vederea in mod natural, usor, eficient si cu rezultate rapide,,. Fac aceste exercitii de o saptamana. Nu pot sa spun ca le fac regulat, dar incerc totusi sa le fac macar odata la 3 ore. Pentru o miopie avansata, este necesar de a le face cat mai des, din 2 in 2 ore. Eu cred in aceste exercitii, cunosc o persoana care s-a vindecat in 3 saptamani, dar ea le facea intens. Cred ca merita de incercat. Despre lentile stiu ca se permit de la 18 ani, dar din cate stiu eu nu sunt tocmai ideale. Eu prefer exercitiile si imi pun speranta in ele.

Sper ca am fost de folos. Bafta