| Nico632 a întrebat:

Am dureri de cap, remedii ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Căutată cauza. Remediu înseamnă remediere, adică reparare, nu potolirea durerii, care acoperă cauza, adică boala.

| Anonimul151 a răspuns (pentru sadrian46):

"Remediu" se poate subînțelege și ca și medicament. Nu se înțelege doar "Căutare de "reparare" a bolii. Când te doare capul nu înseamnă că ai o boală. Pe fiecare om îl mai doare uneori capul, stomacul și altele dar asta nu înseamnă că are o boala.

| Yuoia a răspuns (pentru Anonimul151):

"Când te doare capul nu înseamnă că ai o boală. "
Ba da!
Cati anisori ai de faci astfel de afirmatii?

| Anonimul151 a răspuns (pentru Yuoia):

Serios? Cine zice prostiile astea?

Capul te doare de la oboseala, din cauza ochilor etc. Nu poate fi neapărat o boala.

Boala apare când durerile de cap nu încetează. Și când, te doare NON-STOP. Când medicamentele, nu ajută. Atunci, da e o problema. Dar când te doare din când în când, nu e un semn de întrebare.

Știi de ce? Pentru ca așa e vital. Așa e corpul fiecăruia, pe fiecare ne doare capul uneori.

De aceea fac aceste "afirmații". Care sunt și corecte.

Nu îmi vorbi mie cu "anișori". Pentru că nu mă cunoști, nu te cunosc. Și în primul rând, oricâți ani aș avea gândesc mult mai realist și bine decât multe alte persoane care cred toate prostiile și cum zic unii "O zic medicii".

Medicii spun că de la o durere de cap pot apărea boli, doar ca să sperie oamenii.

| doctorandus a răspuns:

Duș fierbinte.

| Catrice a răspuns:

Dormi.

| gabicoo a răspuns:

Parastazol!
laughing

| ReddY25 a răspuns:

Pastile

| Lukasssz a răspuns:

Nurofen,paracetamol. Ori bea un ceai fierbinte, mănâncă o supa, iesi afara plimba-te.Sa nu faci prostia sa cauti pe google "de ce ma doare capul "ca o sa ai parte de o supriza neplăcutăhee hee.

| Yuoia a răspuns:

Sa te dai cu capul de pereti daca nu mergi la medic.
Durerea de cap poate avea mute cauze.
Cea mai comuna este o raceala si trece cu tot ce ti s-a enumerat. Dar daca ai altceva, e nevoie de alte medicamente.

| Anonimul151 a răspuns:

Avocalmin, Ipubrofen, Paracetamol, Nurofen, și dacă nu mă înșel și Antinevragic e bun pentru dureri de cap.

O singura pastilă trebuie să iei și îți va trece. Dacă durerile nu trec după câteva ore, mai iei un medicament. Și după încerci sa dormi, pentru a te odihni.

| Anonimul151 a răspuns:

De ce ai pus întrebarea la categoria asta? Nu e categoria corectă.

| Nico632 explică:

Ideea e că durerea persistă de 3 săptămâni cu dureri de ochi, frunte, nas
E posibil să am sinuzita sau sa fie o răceală puternică sau sa am probleme cu vederea.
Ideea e ca ar trebui sa merg la un medic doar că nu pot sa ma duc pana luna viitoare
Dacă astept așa se poate agrava? Mă sperie gândul ăsta? Cand iau sinupret ma simt mai bine.