| viktor7 a întrebat:

Am facut acel vaccin obligatoriu la scoala (DT- daca nu ma insel) iar apoi am consumat bauturi alcoolice. am auzit de la unele persoane ca nu este nici o problema iar de la altele ca ar putea afecta. imi puteti spune sigur? daca nu stiti mai bine nu raspundeti, va rog frumos
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PrietenashXD a răspuns:

Daca au trecut macar 4 ore de la vaccin nu ar fi nici o problema

| viktor7 explică (pentru PrietenashXD):

Da, au trecut. vaccinul l-am facut pe la 12 si am baut in jut de 5, 6...

| PrietenashXD a răspuns (pentru viktor7):

Atunci nu iti face griji

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai voie sa consumi alcool in interval de minim 24 de ore de la vaccin. Daca ai facut-o, nu mai ai ec face, vei vedea singur daca faci reactii adverse (in special de tip toxicitate hepatica)

| viktor7 explică (pentru Brigaela):

Bun, si ce inseamna acest "toxicitate hepatica"?

| Brigaela a răspuns (pentru viktor7):

Greturi, varsaturi, icter, oboseala, modificarea analizelor de tip ALT si AST

| RandomQuestionsAndAnswers a răspuns:

Trebuie sa treaca 4 ore de la vaccin ca sa nu existe pericole.