| loveisfreedom a întrebat:

Am facut ieri vaccinul difterie-tetanos(sau cum s-o numi)si mi s-a umflat mana.si a inceput sa ma doara.ce ar trebui sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bittersweett a răspuns:

Cand l`am facut eu, doctorita mi-a spus ca daca se umfla sa pun compresa. Daca fac febra sa iau paracetamol. Iar de durut o sa te doara cam 3 zile, o sa te doara chiar tare..stai linistit\a o sa treaca si e ceva normal. Dar daca e ceva chiar grav ar trebuie sa consulti medicul.

| Raniia a răspuns (pentru Bittersweett):

Sunt bune recomandarile primite, nu poate fi nimic grav este reactie postvaccinala.

4 răspunsuri:
| Remus13 a răspuns:

Nimic. Asta se intampla dupa vaccin. Asteapta 5 zile si o sa treaca.

| andreea49 a răspuns:

Ar trebui sa iti pui comprese cu apa rece.

| julian0421 a răspuns:

Mah nu trebuie sa iei nimic trebuie sa te duci la doctor si se cheama antitetanos, l-am facut si eu zilele trecute,