| WildLatte a întrebat:

Vineri am facut la scoala un vaccin DT (Difterie si Tetanos ) si nu am avut nimic, dar azi a inceput sa ma doara mana in locul in care mi s-a facut vaccinul. Stiti care e cauza si ce pot face sa nu mai doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Este o reactie postvaccinala care nu trebuie sa te ingrijoreze.In 2-3 zile se remite si dispare durerea.Un pic de rabdare si trece!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal, e reactia locala la vaccin. Nu trebuie sa faci nimic, iti va trece de la sine in 2-3 zile.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pune un cub de gheață pe locul injectării.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nimic grav, ca sa mai treaca din durere poti tine niste gheata sau un prosop cu apa rece