| anonim_4396 a întrebat:

Am facut un control oftalmologic si mi s-a zis ca am Chalazion. Mi-a dat niste picaturi, in speranta ca imi va trece. Daca nu imi va trece, trebuie sa ma operez. Si as vrea sa va intreb, la ce spital sau clinica din Bucuresti se face aceasta operatie? Si cam cat costa. Fundita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Rührselig a răspuns:

Aceste detalii trebuia să le fi vorbit cu oftalmologul!

| MiruD a răspuns (pentru Rührselig):

Eu nu sunt din Bucuresti. Si am zis in caz de nu-mi trece cu picaturi, sa stiu unde sa ma operez.

| dinhoo a răspuns:

Spitalul Militar are doctori oftalmologi buni. De asemenea mai este si spitalul Witting. Au cam ultima aparatura. Dar nu cred ca e cazul de operatie. E asa grav? Ar trebui sa iti treaca in 1-2 luni maxim. E doar o glanda blocata. Incearca sa stai in locuri cu lumina naturala. Seara cat mai multa lumina daca stai la PC. Incerca de asemenea sa reduci nr. de ore in fata PC-ului ca vad ca toata ziua dai raspunsuri. Nu ti se umezesc ochii suficient. Aer / ventilatie. Si in nici un caz nu mai duce mana murdara la fata / ochi. Ia-ti picaturi de ochi - lacrimi artificiale se cheama.

| MiruD a răspuns (pentru dinhoo):

Mersi pentru sfaturi. O sa evit sa mai stau mult la laptop. Am niste picaturi, si imi pun de 4 ori pe zi. Dar mi-e teama sa nu se infecteze si sa fie nvoie de operatie. Dar in Iasi, sunt doctori buni care se ocupa cu operatii de genu? big grin
As vrea ori in Bucuresti, ori in Iasi.

| dinhoo a răspuns (pentru MiruD):

Din pacate nu te pot ajuta cu Iasi. Nu stiu pe nimeni acolo. Nu am fost niciodata sincer in Iasi. happy

| MiruD a răspuns (pentru dinhoo):

Poate ai sa ajungi. tongue

| dinhoo a răspuns (pentru MiruD):

Poate. tongue

| Dorohoi32 a răspuns:

Oricum in strainatate! crying(