| anonim_4396 a întrebat:

Am fost astazi la medicul dentist si mi-a spus ca am o carie destul de urata si trebuie curatata iar daca e cazul trebuie omorat nervul apoi imi pune o plomba, asta in 3 sedinte. Prima e de curatare a cariei, doare? A doua, daca e cazul, de umblat pe canal pentru a omori nervul, imi face anestezie prin injectie, aceasta doare? Am 17 ani si imi e foarte frica, doctorita e super de treaba si incerca sa ma consoleze dar tot frica imi e pentru ca nu am mai facut asa ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GinoLANETTI a răspuns:

Durerea provocata de scoaterea nervului este imposibil de ameliorat complet, acesta fiind legat sistemic de alti nervi, dar durerea trece relativ repede. Iar la curatare nu ar trebui sa simti nicio durere.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Doare dar nu rau. Daca nu ai puroi va amorti bine si nu vei simti decat o stare de inconfort. Poate va durea mai rau dupa dar nu tare.

| antimulte a răspuns:

Omorarea nervului doare. Restul nu prea, dar si la aia iti face o anestezie locala, injectie sau cu spray ca sa nu simti totul.

| Violleta2022 a răspuns:

Omorarea nervului nu doare, daca iti face injectie inainte!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Anestezia e o simpla injectie in gingie, pe urma nu mai simti mare lucru poate cate o piscatura cand iti scoate nervul dar cam atat

| ℛąin a răspuns:

Nu o să doară curățarea, doar când o să-ți omoare nervul. Eu, după ce mi-a ucis nervul, dar a făcut-o cu o pastă, fără injecție, am simțiti în primele 20 de minute mici înțepături, nimic insuportabil. Nu-ți face griji, n-ai de ce să te temi.