| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Nu stiu daca mai raspunde cineva la intrebari pe aici!
Am fost la dentist pentru o carie destul de urata, mi-a curatat si a pus pasta in canale pentru a devitaliza nervul, insa nu mi-a pus o plomba provizorie. Tot simt in gura substanta care a pus-o acolo.
La fiecare tratament de canal se face anestezie? Mi-a spus ca o sa fie 4 tratamente

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce tratement ti-ai facut, ca substanta pusa in dinte o poti simti indiferent daca ti-a pus plomba provizorie sau nu.
Poti cere sa nu ti se faca anestezie daca iti este frica de ace, dar sa stii ca va fi foarte dureros lucratul pe viu, de aceea ti se face anestezie.
Eu am avut carii opturate, extractii dentare, operatii chirurgicale si implanturi dentare, zeci de ansetezii facute si nu vad sa fie vreo problema cu anesteziile, de care tu te sperii inutil.

| cristina2499 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ma sperii sau ceva, mi-a facut prima data. Doar eram curioasa daca de fiecare data cand pune acel tratament e nevoie de anestezie

| cristina2499 a răspuns (pentru cristina2499):

Ma deranjeaza mai mult gustul de medicament care inca persista a doua zi.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, la fiecare tratament se face anestezie. Nu cred că ai vrea sa lucreze cineva pe viu pe nerv.

| Mosotti a răspuns:

S-o face anestezie la fiecare trat de canal daca doare.