| Gabriela2 a întrebat:

Am fost la farmacie si doamnele de acolo mi-au recomandat pentru candida vaginala "Nistatină"(pastile). Am incercat sa caut pe internet informatii despre acestea, dar gaseam mai mult denumirea "Nistatin" si persoanele care asistau la discutie spuneau ca se foloseste pentru candida bucala(mai exact pentru limba). Pe prospectul pastilelor ce mi-au fost recomandate asa:"Nistatina este indicata pentru a trata infectiile determinate de o ciuperca numita Candida albicani, localizate la nivelul tractului digestiv si ca adjuvant in tratamentul candidei vaginale si cutante". Am fost derutata, dar din moment ce scrie "candida vaginala" pe prospect inseamna ca pentru asta se foloseste, nu? Stiu ca este o intrebare cam ciudata, dar...nu vreau sa ma trezesc cu alte probleme din vina neatentiei mele!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Nistatina este substanta activa, Nistatin este numele medicamentului. Pentru candidoza vaginala ai nevoie de un unguent cu nistatina si ovule antifungice, comprimatele doar suplimenteaza tratamentul.
In tratarea candidozei, este foarte important sa identifici mai intai cauza, altfel problema va reveni dupa terminarea tratamentului.

| alessia_7383 a răspuns:

Pentru candida vaginala gynofort+ketoconazol. insa cel mai bine e sa mergi la un medic

| NoUseForAName a răspuns:

Da draga. Daca pe prospect scrie acest lucru inseamna ca pentru aia se foloseste.
Nu vei pati nimic, insanatosire grabnica.
Pup happy