| Razvan_Steffan_1992 a întrebat:

Am fost la fotbal. Terenul era ud, iar am alunecat de cateva oti. Afara era frig am transpirat. De odata m-a luat o durere de spate jos in zona rinichiului stang. Nu pot merge nu pot îndrepta spatele. Nu am mai avut niciodata probleme de genul. Sunt sanatos, nu am probleme cu spatele/rinichii. Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca ti-a fost afectat rinichiul de la atata lucru, dar cred ca ti-a fost afectat nervul sciatic, care incepe din zona rinichiului si coboara pe picior in jos.
Te sfatuiesc sa mergi la medic, cat se poate de repede.
Intre timp, ia panadol (pentru durere), sau ibuprofen (pentru inflamatie).
Ia repaus de la sport si odihna la pat, ca sa te refaci.
Sanatate maxima!

| Razvan_Steffan_1992 explică (pentru Violleta2022):

Buna ziua. Mi am mai revenit. Inainte nu puteam sa stau drept acum pot, ba chiar pot si sa merg. Mai simt dureri in unele momente cand fac unele miscari cand incerc sa ma intind in pat sau sa stau jos. Am luat o crema de la farmacie nu prea are efect, voi lua si pastila dupa ce mananc. Ceva sfaturi va rog? Durerea este la spate in stanga jos

| Violleta2022 a răspuns (pentru Razvan_Steffan_1992):

Unguent cu VOLTAREN pus pe spate, in zona dureroasa si punguta cu sare calda, tot pe spate, tot acolo unde ai durerea.
Este o faza incipienta si pana maine trece.
Nu uita sa iei Ibuprofen, ca este antiinflamator si ajuta.