| Silvia93 a întrebat:

Am fost la ORL si mi-a spus ca am avut candida bucala (niste pete in gat si pe trahee). Problema este ca de aproape 3 saptamani nu simt miros deloc iar gust foarte putin cel mai rau ma deranjeaza ca tusesc foarte mult si sec si am nasul infundat cu ceva mucus apos galbui...dar pot respira.
A mai patit ceva? Are cineva idee ce poate fii? Un sfat?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat nimic despre viroza respiratorie de care abia ai scăpat!
Sau trebuia să GHICIM? =))
http://www.tpu.ro/......vut-nasul/

În acest caz, medicul ORL-ist s-a înşelat : NU ai avut nici o candidoză bucală!
Ai avut o viroză respiratorie cu complicaţii : probabil ai făcut o amigdalită pultacee ( puroi în gât, pe amigdale ), sau chiar o traheită ( eventual, asociată cu o rinofaringită/faringită/laringită, etc. )!

Iar tusea respectivă poate indica o bronşită, sau o traheită ( cum spuneam anterior ) :
http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/traheita_2495

http://www.sfatulmedicului.ro/bronsita

Apoi, acel "mucus apos galbui" indică o rinofaringită :
http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/rinofaringita_4827

http://www.romedic.ro/rinofaringita-acuta

Având în vedere că mai ai ( încă ) unele simptome, cel mai probabil, afecţiunea NU a fost vindecată complet :(
Asta înseamnă să vă "auto-trataţi" AIUREA, "după ureche"!

Mergi la medicul de familie, EXPLICĂ exact ce simptome ai avut & ce medicamente ai luat şi vezi ce tratament îţi prescrie în continuare!

Toate cele bune şi multă sănătate!

| Silvia93 explică (pentru bursuc001):

Cel mai bun raspuns, jur.
Femeia avea cam 75 de ani..ma gandeam eu ca nu prea stie ceva dar parintii m-au dus acolo ca era mai ieftin..prefera sa cumpere alcool si tigari inloc sa ma trateze. In casa nu prea dau drumul la caldura si probabil am racit la plamani.
In legatura cu medicul de familie nu mai am si nu sunt din Bucuresti sa stiu unde sa ma duc, parintii nu imi mai dau bani sa merg undeva la medlife / sanador /regina maria.
Dupa "ureche" ce as putea lua? Nu am incredere in antibiotice..as vrea altceva.Vre`o idee?
Multumesc mult de raspuns

| bursuc001 a răspuns (pentru Silvia93):

Cu plăcere happy

Mda, ŞTIU că răspunsul este "cel mai bun" deoarece am studii de specialitate big grin
Tocmai din acest motiv NU îmi permit să-ţi "recomand ceva după ureche" ( neavând posibilitatea unui consult "fizic" ) - mai ales având în vedere că sunt posibile diverse COMPLICAŢII ( aşa cum arătam anterior )!
Tratamentul ( respectiv medicamentele prescrise ) diferă în funcţie de afecţiune ( şi de gravitatea acesteia )!

Va TREBUI să mergi la un medic/cabinet/Policlinică din localitatea de domiciliu, EXPLICI exact ce simptome ai avut & ce medicamente ai luat şi vezi ce tratament îţi prescrie în continuare!
Probabil că îţi va recomanda şi nişte analize ( o radiografie pulmonară, un consult la medicul specialist pneumo-ftiziolog, etc. )!

Multă sănătate!