| Constantin_Alexandru_1992 a întrebat:

Am fost operat acu 8 luni de hernie inghinala strangulata pe partea stanga, ceva timp a fost ok m-am recuperat si de cateva luni am problema cu gazele corpului, cu materiile fecale, adica am un fel de tranzit intestinal slab, sa fie oare ocluzie intestinala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu stiu ce ai, dar nu cred că e vorba de ocluzie intestinală. Dacă aveai, erai acum in sala de operatie, din cauza durerilor permanente si severe, aveai stari de vomă, abdomen umflat (balonare) etc Nu se putea rezista.
Ar trebui sa iti faci un ecograf, o colonscopie, dacă e cazul.

| Constantin_Alexandru_1992 explică (pentru floresdemayo):

Cu operatia sunt ok, dar am problema asta cu tranzitul intestinal, simt ca trebuia sa iasa gazele din corp dar ies foarte greu, cateodata sunt si constipat dar nu mereu, dar problema e cu gazele din corp, ce control ar trebui sa fac, sau ce medicament sa iau?

| Constantin_Alexandru_1992 explică:

Faza e ca medicu care m-a operat de hernie inghinala strangulata a zis ca totu e ok si ca era matu putin intr o parte si l a pus la loc, asa i-a spus mamei, dar nu cred ca e normal sa am probleme cu gazele si cu materiile fecale, nu am tot timpul, dar se simte ca am sistemu intestinal mai lent, cum aflu daca am ocluzie intestinala?