| Andreea7000 a întrebat:

Am fost operata de apendicita cam acum 2 luni. In prima luna dupa operaie ma tot durea in locul unde am fost operata. A incetat durerea, dar acum a reinceput. De asemenea ma mai doare si stomacul.
Se poate ca durerea de stomac sa aiba legatura cu operatia?
E o durere destul de insuportabila, care dureaza in jur de 5-10 minute, iar daca ma duc la toaleta si fac scaun, dupa nu ma mai doare atat de tare.
Pareri?
O sa ma duc si la doctor, dar sunt destul de curioasa de ce este pana ajung acolo. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am fost opera si mi-au scos o vena din acea regiune. M-a durut ani de zile.

| Andreea7000 explică (pentru Salontanul):

Cum adica o vena? Si de ce?

| Salontanul a răspuns (pentru Andreea7000):

Cand am invatat eu Anatomie am fost invatat ca in organism sunt 27 de parti care nu se mai folosesc. Una din parti este apendicele. Alta este o vena care leaga (la barbati) corpul de un testicol. Acea vena se necrozeaza. In timp ea dispare singura dar la mine mi-a dat si simptome de usturime. Pentru asta am fost operat si mi-au scos vena.

| alinadianaaa a răspuns:

Posibil ca durerea sa radieze din zona apendicelui in zona stomaculu.

| Gentlemans a răspuns:

O sa mai simti e de la operatie, la orice operatie se simte la schimbarile de vreme anotimpuri frig etc

| Andreea7000 explică (pentru Gentlemans):

E prima operatie pe care am suportat-o, deci nu prea stiu detalii legat de asta happy
De ce ma doare cand se schimba vremea? Nu imi dau seama

| Gentlemans a răspuns (pentru Andreea7000):

4 - Un alt aspect semnalat este cel legat de durerile survenite după operaţie în timpul strănutului, râsului sau la schimbările bruşte de temperatură. Aceste simptome sunt, şi de această dată, perfect normale deoarece, în momentul cicatrizării ţesuturilor, nervii superficiali de la suprafaţa pielii devin hipersensibili şi astfel favorizează apariţia disconfortului.