| anonim_4396 a întrebat:

Ma doare burta jos, ma ia o durere destul de mare apoi ma lasa si dupa 1 sau 2 ore ma ia iar.acum aproape 1 an am fost operata de chist ovarian, oare are ceva legatura sau e o raceala? pana peste cateva zile cand ajung la doctor sa stiu sigur ce e ce as putea face sa mai scap de durere mai ales cand ma ia noaptea sau la sevici?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de un alt chist ovarian, sau de o răceală abdominală ( cistită ), ori o anexită ( răceală/inflamaţie la ovare )...

Ar fi indicat să mergi la medicul de familie şi să CERI Trimitere la ginecolog!
Îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ); ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Poti lua un antiinflamator nesteroidian si no-spa pana ajungi la medic, insa nu amana mult consultul.http://www.i-medic.ro/boli/boala-inflamatorie-pelvina

| suMRed34 a răspuns:

Poti lua Nurofen Express Forte, este special pentru durere, e foarte eficient.