| lore_6302 a întrebat:

Am fost plecata in Moldova si am mers 11 ore cu masina, in tot acest timp aerul conditionat functionan.acum cand am ajuns acasa mi s-a umflat ochiul stang de nu il pot deschide, ma doare si este rosu.am fost la farmacie si mi-a dat picaturi "nettacin", si mi se pare ca de la acestea, ochiul s-a umflat si mai tare.cu ce sa ma dau sa-mi treaca mai repede/sa se dezumfle?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Autodiagnosticul si cauza cu curentul sunt niste aiureli, pentru ca in nici un caz curentul nu poate provoca inrosirea si umflarea ochilor. Cel mai probabil, este vorba de o conjunctivita, posibil microbiana.Lumea trebuie sa stie ca ochiul rosu si dureros reprezinta o urgenta oftalmologica si cand inrosirea se asociaza cu durere, pacientul trebuie sa se duca de urgenta la camera de garda a unei unitati oftalmologice.

| Zenithf a răspuns:

Aerul conditionat = mari probleme de sanatate. Fereste-te pe viitor, sau pune termostatul pe o temperatura cu cel mult 5 grd mai mica ca si cea din exterior.
Pentru conjunctivita poti sa-ti pui comprese cu infuzie (ceai) de galbenele, albastrele sau musetel, ca sa previ o situatie asemanatoare te ajuta daca ai o dieta naturala bogata in fructe, legume, dintre acestea foarte bune sunt macesele, morcovii...
Dar in situatia ta nu mai amana nici un minut si du-te la urgenta, va fi bine daca faci glaucom sau altceva si nu o sa mai poti vedea de loc cu ochiul bolnav?

| Ðεεα • ♥ a răspuns:

Bună.

Compresă cu ceai de muşeţel, picături de ochi Visine.

Şi încearcă să-l fereşti pe cât posibil de aer condiţionat, cu toate că e caniculă, dăuneaza! big grin

Bafta! kiss