| JackieSue a întrebat:

Mi s-a umflat ochiul rau de tot si e rosubig grin.Probabil ca m-a tras curentulbig grin.Deci ce pot sa fac sa treaca mai repede pentru ca maine plec intr-o tabarabig grin sau macar sa se mai dezumfle putin?big grin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai degraba ai o conjuntivita, probabil virala care netratata sau tratata cu Visine (adevarata bomba in conjunctivita), te poate lasa cu sechele definitive. Adica poti ramane cu niste pete albe in campul vizual. Du-te la oftalmolog cat mai repede, eventual de urgenta.
Oameni buni, nu va mai puneti Visine daca nu stiti sigur ca e recomandat. Daca aveti o infectie sau o eroziune, Visine impiedica vindecarea si agraveaza ulceratiile.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Foloseste Betabioptal (picaturi) ori Kanamicina (unguent oftalmic). Musetelul este contraindicat in cazul ochilor, asa ca ai grija!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Spala-te cu ceai de musetel. Te va ajuta foarte mult happy
Distractie placuta si la multi ani!winking

| Iang_Alaska_1998 a răspuns (pentru mumoasa):

Mumoaso mai trăiești din 2009? Ori tu nu știi ori aialaltă, una zice sa pună mușețel alta zice sa nu pună. Pana la urma e bine sau nu? Ca am și eu o problema exact pe care a Avut-o și fata asta care a pus întrebarea și nu știu ce sa fac, sa pun sau nu? Tare răspuns.

| Silvia a răspuns:

Pune gheatabig grin
[stiu ca se dezumfla]
distractie placuta in tabara!:*
P. s. Si la multi ani ca stiu ca in curand e ziua ta, si daca mergi in tabara, e posibil sa nu fii acasabig grin

Alte răspunsuri
| JackieSue explică:

Mi-am pus picaturi Betabioptal... s-a mai desumflat putin, dar ma deranjeaza big grin

Alte răspunsuri
| kitty_8919 a răspuns:

Du-te la farmacie si ia-ti kanamicina, ii pentru ochi si ii foarte buna.

| cristina93 a răspuns:

Kanamicina sulfat, desinfecteaza, si comprese cu ceai de musetel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Compresă cu ceai de muşeţel, picături de ochi Visine.
Distracţie plăcută în tabără.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comprese cu ceai de musetel.

by zui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Si mie mi s-a intamplat la fel si m-a tinut vreo saptamana dar am pus zilnic comprese cu musetel si s-a vindecat, dar am ramas cu sensibilitate la ochiul stang (cel cu probleme). Pup By Teo.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Porti ochelari daca iti e rusine laughing cu ochiul ceapa.

| Antrax a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat aceeasi chestie noroc ca am parul pe ochi. Am fost la doctor si a spus ca e de la caldura si praf si mi-a dat ceva crema Kanamicina sulfat 1%

| Riela_6022 a răspuns:

Fetelor lasati prostiile, mergeti fuguta la doctorul oftalmolog, pana atunci clatiti ochiul doar cu apa, NU PUNETI NICI UN FEL DE CEAI SAU PICATURI!

| Cristi410 a răspuns:

Pune muşeţel