| jojo_9431 a întrebat:

Am fost zilele astea la oftalmolog pentru un control de rutina (port ochelari). Am cataracta congenitala si de data asta doctorul mi-a zis ca a evoluat repede la ochiul stang si ca in viitorul apropiat am nevoie de operatie. Nu sunt sigura ce e mai bine de facut. Chiar asa de grav poate fi, avand in vedere ca am numai 20 de ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cataracta congenitala ajunge la maturitate undeva intre 15 si 30 de ani si la aceasta varsta necesita interventie chirurgicala. Nu e grav, in sensul ca s-ar putea ca dupa operatie sa scapi chiar si de ochelari, fiindca cristalinele sunt de calitate foarte bune.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mai consultă și alți specialiști și vezi atunci ce și cum.
Sănătate multă.
Pa, pa.

soothe
| soothe a răspuns:

Se pre apoate sa aiba dreptate. Poate reusesti sa te vada un medic de la Spitalul Militar Central.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E bine sa te mai vada un medic, daca ai cataracta e bine sa stii ca nu e o operatie complicata, e vorba de un implant de cristalin. Daca ajungi la Spitalul Militar Central poti sa o cauti pe D-na Doctor Monica Armengioiu, o doctorita de exceptie care facea parte din echipa G-ral. Prof.Dr.Benone Carstocea, seful sectiei de Oftalmologie din SMC. Succes si multa sanatate!

mira
| mira a răspuns:

Nu iesi din cuvantul doctorilor.Alege-i pentru operatie pe cei mai buni. Operatia in sine nu este dureroasa si dureaza vreo 4 minute.Nu exista solutii naturiste pentru asa ceva.

| mioara a răspuns:

Du-te si cere parerea si unui alt dr poate nu este asa de drastica situatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, poti sa mergi la inca un control de specialitate.la alta clinica si compara rezultatele, si in problema varstei, sa stii ca o poti pati indiferent de ani, mai ales ca tu o ai congenitala, nu amana, caci poti ramane fara vedere! daca faci operatie, nu doare, fiindca acum se foloseste laserul, si intr-o zi esti acasa! Succes si sanatate!