| drgby a întrebat:

Am gatul umflat.

M-am trezit azi cu gatul uscat si umflat, cu o zi inainte doctorul mi-a zis ca am puroi in gat si mi-a dat un spray am luat de doua ori si m-am trezi cu o umflatura in gat. Dar au aveam deja amigdalitele destul de mari dar nu ca acum.
Credeti ca sunt umflat in gat de la puroi?

PS : pe lista de reactii adverse spun si asa "Uscaciunea nasului sau a gatului... etc edem al laringelui ( umflarea gatului ) ".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| znstr a răspuns:

Ori esti alergic la spray,ori asta ar fi trebuit sa fie efectul sprayului (sa ai senzatia asta de gat umflat si uscat), fie ai tras tu curent si te-ai umflat si mai tare. Eu zic ca preventiv,pana sa ajungi din nou la doctor, trateaza-te cu ceaiuri calde (nu fierbinti), mananca miere goala, consuma cat mai multe lichide pentru a mentine gatul umed iar senzatia de uscaciune in gat sa dispara, evita sa stai in fum de tigara si alte produse inflamabile (vapori de spray,solutii de curatenie), fa gargara cu sare, nu manca produse care sa iti irite gatul (cum ar fi portocalele, kiwi, condimente);
cat despre puroiul de care zici, este doar o pata alba pe amigdala, eu pentru puroi luam antibiotic Augumentin (pastile/sirop), sau niste granule homeopate prescrise de medic (Belladona se numesc, dar doar medicul homeopat ti le da). Mai mergi la un control la ORL, sau undeva si vezi ce iti zice. Pa pa!

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Păi dacă ai avea puroi, trebuia să-ţi de antibiotice! Multă sănătate şi la mulţi ani!

| michelia a răspuns:

Vorbeste iar cu medicul. S-ar putea sa nu tolerezi spray-ul.Sau s-ar putea sa fie doar impresia ta ca e umflat gitul mai tare, mai ales daca te panichezi repede.
Ca sa te linistesti, cauta doctorul azi!

| danyshatAT a răspuns:

S-ar putea sa fi alergic la una din componentele spray-ului