| anonim_4396 a întrebat:

Am inceput sa cred ca sunt paranoica. Nu stiu ce se intampla dar realizez ca ceva nu e in regula. De-a lungul timpului foarte multi oameni s-au purtat foarte urat cu mine: colegii de la scoala, oamenii de pe strada, vecinii, chiar si parintii. Cum se purtau: ma imitau, ma porecleau, sareau sa ma bata, ma ironizau cand imi spuneam punctul de vedere, ma luau peste picior, imi radeau in fata daca incercam sa ma apar etc. Ma intreb de ce mi se intampla atat de des? O fi doar o problema de 'perceptie'? Sau poate e lumea chiar atat de nesimtita?
SUNT CONSTIENTA ca imi fac griji prea tare, ma agit, intru in panica (sufar si de anxietate), incerc sa evit situatiile care m-ar putea supara. Mai mentionez ca am trecut prin niste situatii traumatizante si sufar de stres posttraumatic. Mama de multe ori mi-a zis ca sunt paranoica. Insa am avut cativa prieteni care mi-au zis ca am trecut prin niste situatii naspa. Nu stiu ce sa mai cred. straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hevnoraak a răspuns:

Nimeni de aici nu poate să îți fac problemele să dispară, asta depinde de tine, societatea e într-un fel "programată" să își bată joc de cei slabi.Cu medicamente e posibil să te facă se te simți mai bine, dar acestea sunt prescrise de specialiști și au efecte secundare.Am trecut prin asta și încă trec, cel mai simplu e să te ancorezi de ceva. Ceva ce să îți asigure stabilitate, pace, liniște.Pentru mine a fost Pc-ul,dar ancora poate fi o persoană, un prieten, amic, un obiect etc.
Mulți trecem prin tragedii, dar trebuie să găsim putere interioară să trecem peste asta.Paranoia defap cred că e deja frică la tine.

| anonim_4396 explică (pentru Hevnoraak):

Da, am o frica accentuata la gandul ca cineva ar putea sa-mi faca rau. Insa daca omul de poarta frumos cu mine, nu sunt paranoica irational - zic eu. Felul cum se comporta altii cu mine l-am pus pe seama faptului ca arat a om slab: par mai tanara decat varsta mea (am 23 de ani dar arat de parca as avea 15 ani), sunt finuta, slabuta si plus de asta, nu sunt chiar tare in gura, evit conflictele etc. Cel putin mi se pare logic ca asta sa fie motivul si nu ca eu as fi impotriva tuturor sau ca as avea o problema de perceptie. Dar dracu' cine stie unde se termina logica si incepe nebunia... poate oi fi nebuna si nu-mi dau seama. Si pe mine PC-ul m-a ajutat mult. Mersi pentru raspuns!

| Hevnoraak a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc de fundă, dacă mai ai nevoie de sfaturi mă găsești pe privat.

12 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Bunahappy
Paranoica nu esti in mod sigur,e doar o falsa impresie cauzata de anumite stari mai depresive.
Omenii in general sunt rai,te critica,judeca si alte rautati de genu.
Nu trenuie sa le pui pe toate la suflet,chiar nu merita.
Unii oameni sunt chiar nesimtiti,daca vad ca esti afectata de rautatile si ironiile lor,le dai si mai multa apa la moara.
Mama ta ar trebui sa te inteleaga si sa te sprijine moral cum stie ea mai bine,cu psihologi nu faci cine stie ce.
Psihologii au o eprimare mai coerenta si te fac sa percepi altfel anumite chesti.
Subconstientul tau poate sa-ti fie cel mai bun psiholog dar si cel mai mare dusman!
Tu realizezi,constientizezi multe chesti,dar esti impulsiva.
Nu trebuie sa pui pret nici pe felul cum arati,cine te acepta,te acepta asa cum esti.
Doar persoanele superficiale pun pret pe aspectul fizic fara sa stie ca frumusetea si tot ce tine de caracter pleaca din interior.
Pentru persoanele superficiale chiar nu are nici o relevanta ineteriorul si exteriorul.
E bine sa fi tare in clanta, dar sa nu ai tupeu nesimtit si tupeu in limita bunului simt.
Daca lumea te simte ca esti "firava" evident ca te calca in picioare...
Astea sunt probleme cu care se confrunta multe persoane, dar in viata trebuie sa te lupti cu ploaia sa vezi curcubeul, apoi totul va fi ok.
Daca vrei cu adevarat, vei depasi aceste stari, iti doresc mult succes!

| anonim_4396 explică (pentru ROB3RT89):

Multumesc pentru sfaturi. Am ajuns la concluzia ca sunt inapta pentru societatea actuala, care mi se pare ca are 'standarde' mult prea 'inalte', iar eu nu ma pot conforma acestor cerinte. Cred ca singura solutie pentru mine e sa ma izolez, ori sa ma mut in alt oras si sa caut niste oameni ca mine. Am incercat sa fiu mai nepasatoare, dar nu pot, probabil asa sunt eu mai sensibila din nascare. Sau poate ca sunt in depresie si nu-mi dau seama. Oricum, mersi pentru raspuns, apreciez.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sa fi apta,trebuie sa promovezi prostia si pupincurismul,astea sunt cerintele sa putem fi mai usor manipulati!
Daca te izolezi,nu rezolvi nimic,probabil rautatea altora te face sa iei decizi de genu.
De oamenii prosti, ipocriti si ironici nu o sa scapi niciodata!
Banuiesc ca ai ceva palanuri cu viata ta, ia-ti un punct de reper si incerca sa ajungi acolo.
Asta o sa te faca sa uiti de tot si sa te concentrezi numai pe visele tale, ca sunt pe plan profesional, sentimental sau spiritual!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hey! Nu pune la suflet tot ceea ce fac ceilalti! Asa e lumea: REA.
Ar trebui sa fii putin mai dura si sa le impui respect! Ei profita pentru ca vad ca esti o fire mai slaba.
Sa stii ca indiferenta este cea mai buna arma! Nu le mai da atentie! Oricum nu merita, dupa felul in care s-au comportat cu tine!
Sa stii ca toti trecem prin situatii naspa...e inevitabil. Insa, cu rabdare si putere, vom trece si peste asta.happy
Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, am observat si eu ca lumea ii discrimineaza pe cei slabi. Cred ca nu exista un handicap mai mare decat acela sa nu fii in stare sa impui respect si sa nu ai forta fizica. Mi-e teama ca daca esti hartuit constant de ceilalti, chiar ai putea ajunge la niste probleme psihice. Anyway, mersi pentru raspuns.

| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

Du-te si consulta un pshiolog ca el teasculta te indruma i face bine.sa nu ajungi la psihiatru k e naspa.P.S. nu inseamna ca esti nebuna

| anonim_4396 explică (pentru AllForOneAndOneForAll):

Am fost pe la multi psihologi. Toti mi-au zis ca sunt ok si ca societatea e de vina. Hmm. Asa o fi?

| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

De obice nu pleci pana nu iti rezolva problema.sa fi traumatizata...ia magneb6 i foarte bun.te calmeaza fa exerciti de autocontrolnu mai baga toate cacaturile inseama

| anonim_4396 explică (pentru AllForOneAndOneForAll):

Mersi pentru raspuns. Da, am auzit ca magneb6 ar fi bun pentru mine (am lipsa de magneziu).

| AllForOneAndOneForAll a răspuns (pentru anonim_4396):

Este bun si si.bafta