Întrebare recomandată | Gnomul a întrebat:

Sufar de Anxietate Sociala...incerc sa evit situatiile sociale si contactul cu orice persoana. Ati avut careva problema asta si ati reusit sa o indepartati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Consulta un psiholog

| RAY a răspuns:

Si cei rau in asta? si asa ne mintim mai tot timpul

| Cameliapantiru a răspuns:

Incearca sa te integrezi treptat, petrece intai timp cu personae dragi tie, in care ai incredere si alaturi de care te simti relaxat/a, in locuri preferate de tine, si apoi, incearca incet-incet sa te apropii si de alte persoane, sa discuti, sa socializezi etc. Daca totusi nu reusesti, simti ca iti este efctiv imposibil, consulta un psiholog, te va ajuta enorm, exista tehnici eficiente, care te vor juta sa depasesti aceasta anxietate sociala. Succes iti doresc! O seara faina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Persoanele cu anxietate sociala sunt ambivalente, ai sa vezi ca ai o doza de nebunie prin care poti totusi sa intervii mai mult ca oricine in situatii sociale

| BeckhamRZM a răspuns:

Eu am problema asta în continuu, dar știi, îmi trece când imediat persoana pe care nu o cunosc vorbește despre ceva la care eu mă pricep sau am ceva de spus. De acolo, mi se duce orice fel de timiditate, vorbesc și încep să prind încredere. Dar dacă nu se vorbește despre ceva fain la care să pot pricepe ceva, rămân mut și nu pot spune ceva nimănui. Chestia este că nu trebuie să eviți, trebuie să lași totul de la sine și să încerci să comunici, singurul nu o să poți trăi.

| AnaMariaJRock a răspuns:

Eu a sugera intai sa afli motivul pentru care eviti oamenii si daca e cazul sa-l elimini. Apoi totul va merge de la sine daca vorbesti cu cat mai multe persoane(treptat)

| lovecats123 a răspuns:

Si eu aveam inainte un fel de timiditate acuta laughing adica pur si simplu ma ascundeam de oameni, ii evitam, imi era frica sa imi zic parerea de frica sa nu fiu jignita, eram extrem de sensibila, imi faceam greu prieteni insa in ultima perioada am inceput sa simt invers adica atunci cand nu sunt intre oameni, prieteni ma simt forever alone. Acum imi place sa fiu in centru atentiei si sa ii fac pe ceilalti oameni sa rada, vreau cat mai multi prieteni cu toate ca tot mai am o mica retinere in a fi EU. SI cred ca acest lucru mi s-a intamplat fiidca intr-o zi m-am gandit ca din aceasta anxietate nu voi avea nimic de castigat si de atunci zilnic am inceput sa ies fortat pana a inceput sa imi placa iar gandirea mea a devenit una pozitiva.Asa te sfatuiesc si pe tine sa faci si sper ca te-am ajutat sa iti depasesti acest moment dificil.

| DiiiaDy a răspuns:

Buna.Da,eu sunt una din acele persoane care au aceeasi problema dar nu mereu. Sfatul meu este sa nu incerci socializezi mai mult pe internet deoarece asta este si cauza acestei probleme.Eu ca sa rezolv sau macar sa remediez asta, incerc sa stau cat mai mult cu persoane cu care am ceva in comun.Asta ajuta foarte mult in a gasi ceva de discutat.Atunci cand ai ceva in comun cu o persoana, cuvintele vin de la sine.Nu evita contactul vizual cu nimeni, incearca sa ai incredere in tine si sa discuti chiar si despre lucruri banale, cu cat incerci mai mult sa discuti, cu atat ti se remediaza problema mai repede.Te pup, succes.

| GeneralR15 a răspuns:

O sa depasesti aceasta problema, nu iti fa griji!

| Eme_Ema_1983 a răspuns:

Da si eu am fost timida dar aproape
mi s-a rezolvat aceasta timiditate trebuie sa iti faci cont pe mai multe site-uri si sa incerci sa socializezi cu colegi de clasa incearca sa iti faci
o prietena in care sa ai incredere si sa vb cu ea si incerca sa fi mai activa la orele de curs si atunci copii te vor observa nu uita ca nu trebuie sa iti fie frica sa incerci ceva nou