| cytrix a întrebat:

Am inceput sa iau antibiotice (claritromicina) pentru a trata o angina acuta, tin sa precizez ca medicamentul mi-a fost prescris de doctor. Nu stiti cum as putea sa inlatur efectele secundare ale antibioticului ( greata, ameteala, durere de stomac). Deabea am inceput tratamentul si deja nu ma simt in apele mele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Greata va ceda in urmatoarele zile iar durerea de stomac inlatur-o mancand la regim si luind intotdeauna antibioticul dupa mancare. Bea iaurt pentru a reface flora intestinala.

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Dupa cate stiu eu antibioticile distrug flora microbiana din stomac si favorizeaza dezvoltarea ciupercii candida! Mie medicul mi-a recomandat sa consum iaurt! Dar parerile sunt impartite in legatura cu consumul de iaurt. Unii spun da, altii spun ba.Am citit acum prospectul medicamentului si vad ca nici nu se recomanda nici nu este interzis sa consumi iaurt!

| tyana a răspuns:

Daca sunt doar manifestari digestive ti-as recomanda ca in perioada cat iei antibiotic sa iei si Biotics, ajuta la echilibrarea florei prin continutul de lactobacili si bifidobacterii si este foarte indicat in tratamentul cu antibiotic.Sa citesti cu atentie modul de administrare in prospect.Multa sanatate!

| marsy a răspuns:

Ai nevoie de mai multe lactate, in special chifir in timpul tratamentului cu antibiotice!

| sergent91 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la acel doctor si sa-i spui de starea in care te afli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omeran...pentru stomac...si mult iaurt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai lua