| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața!
Cred că sunt foarte ghinionistă sau cel mai probabil negativismul meu atrage toate relele...
Acum trei zile, am mâncat o porție de paste și o prăjitură San Sabio și nu știu de la care dintre ele a început să îmi fie foarte rău. Inițial, m-a luat cu o stare de panică, senzația că voi muri și cu o durere foarte mare de stomac + scaun moale și gălbui. Două zile am stat acasă, bând ceai și limonadă, ca să nu îmi mai fie rău, dar mi se făcea tot mai rău. Tremuram, deși îmi era cald (cred că erau frisoane, dar nu aveam febră), aveam stări de greață (dar nu puteam vomita), nu făceam treaba mare (am făcut doar de două ori de când mă simțeam rău). Nu am mai rezistat și am mers la urgențe, unde mi s-au dat două pastile și mi s-a făcut o perfuzie cu ceva pentru greață și pentru rehidratare.

Acum, este a treia zi, am început tratamentul dat de doamna doctor pentru ce aș putea avea (ampicilină, una la 6 ore), dar mă simt tot mai rău și mi-e teamă, după ce o persoană mi-a zis că pare ar putea fi și "toxina botulinica". Am sesizat următoarele simptome, care mă deranjează tot mai mult:
- rău la stomac
- tremurat excesiv
- slăbiciune musculară, în special la mâini și picioare
- confuzie, amețeală
- piele extrem de rece, mai ales la mâini și picioare (predominant degete)
- lipsa scaunului
- slăbiciune în picioare (simt că abia pot merge)
- amorțeală la nivelul feței
- spasme musculare uneori
- senzație de rău de la stomac
- stare generală proastă (+ ba mă simt bine, ba mă simt rău)
- abia mă țin pe picioare, nu știu ce am, și simt slăbiciune chiar și în piept și spate.

Nu am mai auzit de această toxină, doar am citit simptomele ei pe net, iar unele par să semene foarte mult cu ce am eu. De asemenea, nu știu dacă este o simplă infecție alimentară, pentru că nu m-am mai confruntat nici cu asta până acum. Pe lângă ce aș putea avea la stomac, mă știu cu deficit de fier (netratat pentru că nu am găsit ce îl provoacă, asta la îndemnul medicului) și, la ultimele analize, aveam și aproape carență de vitamina D.

Știu că poate părea exagerat ce zic aici, dar asta e ceea ce simt, azi accentuându-se cel mai rău. De asemenea, zilele astea am tremurat foarte mult, există posibilitatea să pot simți această slăbiciune în tot corpul de la asta?

Mulțumesc!
P.S. Sunt programată la cardiolog azi, îi voi spune și lui toate astea, aici caut doar păreri orientative.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este un virus in aer, toti am trecut prin starea care ai avut o tu, nu este de la ceea ce ai mincat, virusul asa se manifesta cum ai avut tu.

| bubbles23 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Serios? Și prietenul meu a vărstat și i-a fost rău, deși nu a mâncat paste, iar mama a avut și ea probleme cu scaunul. Ce virus este? Foarte ciudat.
Mulțumesc pentru răspuns!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru bubbles23):

Este un virus care afecteaza tractul digestiv

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Atrage toate relele... foarte ghinionistă... adică altcineva, ghinionul, adică neșansa, adică nenorocul, adică cineva sau ceva din exteriorul tău, așa crezi.
porție de paste și o prăjitură San Sabio. Glucide peste glucide.
doar am citit simptomele ei pe net. Citește de pe net, ca să te zăpăcești complet de cap.
aproape carență de vitamina D. Stai la soare pe terasă, până mai este cald.
Câți ani ai?

| Wr3nch a răspuns:

Nu e toxina botulinica dar e toxinfectie alimentara. Pastele erau cu carne sau sos bazat pe lapte?

| bubbles23 a răspuns (pentru Wr3nch):

Erau paste catbonara... Am dedus că ar putea fi de la paste pentru că a mâncat și sora mea și i-a fost rău, dar ea a făcut scaun moale de câteva ori și i-a trecut.
Mulțumesc pentru răspuns!

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Https://www.helpnet.ro/disconfortul-digestiv

citeste,vezi daca sunt simptomele tale