| LolaMona a întrebat:

Am inceput sa ma trezesc fiindcă tușesc și mă înec, și nu mai pot respira, ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
In urma cu o luna, am avut aceleasi simptome, pe care le descrieti dvs.Nu puteam respira la capacitate maxima, tuseam si ma inecam, iar pe langa acestea, temperatura, oboseam dupa cca 1-2 m parcursi, somnolenta. Toate cele descriea mai sus, au spus un singur lucru : Pneumonie.Eu am descris simptomele ce le-am avut, insa eu va recomand sa va deplasati la medicul de familie al dvs, asta cu atat mai mult cand nu cunoasteti cauza situatiei descrise de dvs.In speranta ca v-am fost de folos, eu va doresc insanatosire grabnica.Sa auzim de bine.

| LolaMona explică (pentru anonim_4396):

Eu am făcut radiografie, și nu am pneumonie, dar mersi de raspuns

| Fumiko a răspuns:

Tuse seaca,oboseala, frisoane, calduri, dureri toracice, respirarie greoaie=pneumonie-->>>mergi la doctor

| TCosminn a răspuns:

Incearca sa nu dormi pe spate. Atunci cand esti racit este bine sa dormi pe o parte. Ceaiuri iti recomand, baie fierbinte la picioare, in ceai daca poti pune si lamaie ar fi mai bine, mai poti lua de asemenea catina cu miere sau catina simpla.

| Mariposa123 a răspuns:

Ar fi bine sa treci pe la un doctor si daca este raceala sa-ti iei pastile si sa-ti faci un ceai fierbinte cu lamaie! Mie asa mi-a trecut, dar nu stiu cum sa faci...cel mai bine e sa mergi la medic sa-ti faca un consult! Insanatosire grabnica!