| 1985 a întrebat:

Am intrerupt anticonceptionalele in urma cu o luna; in 11 august am avut contact neprotejat, iar ultima menstruatie a fost in 24 iulie.Luna aceasta menstruatia a intarziat, am facut si un test de sarcina care a iesit negativ, iar menstruatia inca tot nu apare...as avea nevoie de un sfat va rog. ce sa fac? ar trebui sa repet testul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista posibilitatea sa fii insarcinata, dar e prea devreme pentru teste de sarcina. Un test concludent vei putea face dupa minim21 de zile de la contactul sexual neprotejat.
In acelasi timp s-ar putea sa nu fii insarcinata, sa ai doar o intarziere provocata de intreruperea anticonceptionalelor. Ar fi bine sa mai astepti pana saptamana viitoare, sa-ti faci un nou test de sarcina din urina de dimineata s apoi, indiferent de rezultatul lui sa mergi la ginecolog.

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Repeta testul si un control ginecologic... e mai sfant

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Mergi la ginecolog. Daca ai facut sex neprotejat e posibil sa fi ramas insarcinata sau sa te fi ales cu o infectie. Totodata e posibil sa fie din cauza ca ai intrerupt anticonceptionalele. Cel mai bun raspuns ti-l poate da medicul. Multa sanatate!

| elena21 a răspuns:

In cele mai multe cazuri se intampla ca dupa intreruperea anticonceptionalelor menstruatia sa intarzie (a fost si cazul meu). Acum ca tu ai avit contact neprotejat, nu stiu ce sa spun, depinde in ce perioada ai avut. De exemplu, daca ai avut inainte de data venirii menstratiei esti mai putin expusa riscului decat in cazul in care contactul a avut loc in perioada ovulatiei (a 12-15 zi). Testul de sarcina poate distorsiona realitatea daca este facut prea curand. De obicei stiu ca trebuie sa treaca un termen de 10 zile de la data contactului neprotejat. Poate ar trebui sa repeti testul si daca iese tot negativ, atunci ar trebui sa mai astepti, pentru ca intarzierea se poate datora intreruperii anticonceptionalelor. Iar pentru linistea ta, poti merge la un consult. Bafta!

| simona03 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ca si tine si nu stiu ce sa fac... mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ, mai ast azi si maine o sa fac altul.stiu ca e normal sa-ti intarzie dar cat?