| ianisia a întrebat:

Mi-am facut un test de sarcina acum 2 zile care a iesit pozitiv, iar in aceeasi zi am mai facut inca unul, dar rezultatul a fost negativ, iar azi de dimineata mi-a venit menstruatia(precizez ca a intarziat 4 zile) iar eu in urma cu 2 saptamana si cateva zile am avut contact neprotejat cu prietenul meu. Cum sa procedez? Sa repet testul dupa perioada de menstruatie? Oare e posibil sa fie o sarcina sau primul test care a iesit pozitiv nu era valabil? pls help.thx

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Repeta testul maine din urina de dimineata si peste inca vreo 3-4 zile, tot din urina de dimineata. Sunt rare rezultatele fals pozitive la testele de sarcina, tu ai facut sex neprotejat intr-o perioada fertila. Ai putea avea o sangerare pe sarcina care sa para menstruatie si atunci trebuie neaparat sa mergi repede la ginecolog fiindca, daca esti insarcinata si sangerezi, bebelusul ar putea fi in pericol.

| Leea1234 a răspuns:

Mai bine du-te si fa-ti analize la sange! hcg ...parca se numeste proba! poti sa o faci chiar maine ...si rezultatul este 100%sigur!
parerea mea personala e ca nu esti insarcinata!
dar este doar o parere!
poti sa te duci la un laborator particular si vei primi rezultatul in 2 ore...nu este scumpa proba!

| yuli10 a răspuns:

E posibil sa fi facut gresit acel test care a iesit pozitiv pentru ca in general menstruatia e un semn clar ca nu esti insarcinata desi mai sunt si cazuri aparte. menstruatia ta e atipica sau normala? mai bine ai merge la un ginecolog dupa ce iti trece.

| andreea_7473 a răspuns:

Repeta testul. La ginecolog abia dupa 4-5 saptamani vede copilul la ecografie, pana atunci nu iti poate spune sigur nimic. Sau fa altceva, mergi si fa analiza beta HCG din sange, rezultatul iti poate spune sigur daca e vorba de o sarcina

| tremuriciiuliana a răspuns:

Cel mai sigur mergi la un ginecolog sau daca nu ai curaj mai repeta testul

| Rosa a răspuns:

Cred ca nu esti insrcinata dar cel mai bine repeta testul