| Patrăţel a întrebat:

Am mai pus tot asa o intrebare legata de inima. Am fost la doctor am facut o radiografie si mi s-a zis ca nu am nimic la inima. Am mai citit pe net ca s-ar putea sa fie atac de panica. Am si o anemie si sunt de un pic mai sensibila si mai fricoasa. Asa cand ies afara cu prietenii sau sunt concentrata pe un anumit lucru ma simt ff bine. Dar cand stau si ma gandesc la asta incepe sa ma doare in spate partea stanga dreapta. in legatura cu asta nu ma simt tot timpul rau. mentionez ca am 12 ani. multumesc kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| drpopa a răspuns:

la varsta asta putem vb de o distonie -neurovegetativa, dar si de un atac de panica toate acestea au ca substrat o descarcare crescuta de neurotransmitatori care are ca efect cresterea tonusului simpatic, e f greu de explicat insa simptomatologia este comuna palpitatii, dureri precordiale, senzatie de ameteala, de lesin, sau agitatie, maini reci, transpirate, pot aparea si simptome digestive ca greturi, dureri abdominale etc.de obicei aceste stari sunt determinate de stresul psihic corespunzator unor situatii(examene, certuri, etc). ar trebui sa discuti cu parintii tai si sa te adresezi unui psiholog.

1 răspuns:
| alex21_2143 a răspuns:

Poate fi un pic de ipohondrie, treaba asta cu cautatul simptomelor pe internet nu e prea recomandata de medici, eu cand ma uitam la House MD eram convins ca am cel putin 3 boli necunoscute, ce sa zic daca nu esti convinsa de raspunsul doctorului incearca la altul, raspunsurile pe care le gasesti pe internet o sa te sperie si mai tare.