| Elena1234456 a întrebat:

Am mancat prea mult? Slabesc ceva azi?

Am mancat astazi o punga de bakerolls, un castron de ciorba de perisoare fara paine si doua iaurturi mici Muller (sau cum se numesc).

Un raspuns va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andra_9585 a răspuns:

Ar fi bine sa renunti la bakerolls si sa mananci pe tot parcursul zilei cate un pic cu pauze de 4 ore intre mese si inainte poti consuma cate un fruct, inainte cu vreo 30 -45 min, cel mai important ii sa nu mananci dupa 6. Nu mi se pare ca ai mancat mult, ii ok, mai putin sa nu incerci si sa nu uiti de apa care trebuie sa o bei pe stomacul gol.

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Apropo de fructe, ca altcineva le-a pomenit, la tine unde sunt? In dieta vad clar ca nu. Este foarte important sa mananci fructe si legume, unii zic ca este bine sa fie cel putin 1/2 din dieta. Si pe langa beneficiile pe care le aduc - vitamine, minerale, fibre si altele, au si avantajul (cu cateva exceptii: bananele, cartoful) ca sunt si sarace in calorii.
Unii recomanda asa numitele diete cu aport negativ de calorii, considerand ca prin digestia fructelor si a legumelor se consuma mai multa energie decat se obtine.
Nu exclude din alimentatie: paine graham sau neagra, fructe, legume, lapte - acestea ar trebui sa le consumi zilnic, carne de peste sau pasare, nuci, seminte, oua - cel putin 1-2 ori pe saptamana, nucile si semintele (neprajite), desi aduc un aport ridicat de calorii, sunt necesare pentru intretinerea sistemului nervos si al celui circulator.
Vrei sa ai un corp frumos? Fa sport, inot sau atletism ar fi ideale, aerobic, jogging, etc.

| PinkPanther a răspuns:

Nu ai manacat mult, dar pe viitor inlocuieste bakerollsul cu altceva mai sanatos, mai bine mancai un kg de mere, erai mai plina si ai fi ingerat mai putine calorii

| lor3nutza a răspuns:

Sincer cred ca da dar foate putin.Nu te mai infometa manaca cat ai nevoie dar nu uita totul cu prudenta stii ce spune proverbul japonez"Mancam ca sa traim nu traim ca sa mancam" si lasa dulciurile nu zic sa nu mancaci deloc pentru ca sunt momente in care scade glicemia si atunci chiar ne trebuie dulciuri. Sper ca te-am ajutat

| annkaa a răspuns:

Pai nu prea ai cum sa slabesti intr-o zi insa tine-o tot asa si sigur vei slabiwinkingbig grinbafta

| marionettetolife a răspuns:

Nu,nu slabesti! aimancat normal nici prea mult nici prea putin

| Iulitta a răspuns:

Nu-ti chinui stomacul ca tu o sa ai de suferit mai incolo. Sper ca stii ca de la nemancat dai in gastrita si din gastrita in ulcer iar de ulcer nu mai scapi asa de usor. Eu una mananc de cate ori vreau si si cu paine dar nu mananc junkfood (hamburger, falafel, pizza) decat ocazional iar seara mai fac abdomene, astea sunt cele mai importante.

| Channa a răspuns:

Ai mancat putin, eu zic ca slabestibig grin

| maya_1438 a răspuns:

Nu cred...nai de ce sa te temi ca daca te ingrasi nu te ingrasi 10 kg