| MyRi a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor, tata are o capusa, deja e destul de mare si are o pata rosie in jurul ei ce ar trebui sa fac, ca am auzit ca sunt periculoasa?
Scz de categorie dar este urgent iar aceasta categorie este cea mai cautata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| marialungu a răspuns:

Nu te ambala, in primul rand trebuia de cand l-ai vazut cu capusa sa mergi la doctor nu sa pui intrebarea pe net, pentru ca tatal e mai important, o poti scoate cu penseta. daca ramanea cumva puneai ulei si aluneca, si colega mea a avut si a scos-o singura, s-a dat cu spirt si i-a trecut. catelul meu a avut dar a scapat, desi sunt periculoase, e bine sa le eviti, FUNDA?

7 răspunsuri:
| Adina77 a răspuns:

Toarna de urgenta acetona din belsug si va iesi singura. Apoi du-l la doctor.Nu cred ca mai ai timp s-o scoti cu penseta, e mai complicat, trebuie sa tragi usor, ca sa nu ramana capul acolo.

| harciog a răspuns:

Si eu am un sarpe in stomac.Ma gidila al dreacu la 6-7 ore dupa ce maninc semn ca vrea iar mincare.Ma,tu stii cum sint capusele sau te sperii ca un copil de papusa ucigasa?

| MyRi explică (pentru harciog):

Waw, chiar nu aveam nevoie de ipocriti dar cum tot egzista multi dintr-acestia chiar si pe TPU, vreau sa stii ca se poate transmite o boala feoarte rea de la care se poate chiar muri, asaca scuze ca nu sunt o insensibila ca tine dar mie imi pasa de tatal meu

| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Mergeti urgent la medic.

| MyRi explică:

Multumesc tuturor dar ma rezolvat problema, va multumesc din suflet

| cristtinaaa a răspuns:

Pai, eventual o poate scoate acasa cu o penseta, dar ai grija sa nu se rupa corpul de cap si sa ramana in piele, dupa care poate merge la spital. Ar putea avea boala lyme. http://www.google.ro/......tp?/imgres nu-i de joaca cu capusele astea :).
Funda?

| kiddiieBăă a răspuns:

Du-te repede la doctor cu tatăl tau. Căpuşele de fel sunt foarte periculoase.Doctorul ştie cum să o scoată de acolo. Dacă capul ei rămâne acolo e foarte grav. poate sa păţească ca actorul Şerban Ionescu. Nu încerci tu să o scoţi că poate ii rămâne capul în piele.Du-te imediat la doctor pentru a nu se agrava situaţia.