| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor cu o problema... de ceva timp ma tot chinui sa slăbesc, in vara aceasta m-am îngrășat 6 kg și apoi le-am dat jos, am iar aceeași greutate pe care o aveam dar eu mai vreau sa slăbesc și nu reușesc nicicum. Am făcut de toate, am mers la sala, am mâncat foarte puțin, și sănătos, am încercat tot felul de diete...erau zile in care nu prea mâncam și ma forțam la sala. problema e ca chiar dacă pierd din greutate tot văd grăsimea pe burta și pe picioare, și de fapt pierd apa și masa musculară..va rog Spune-ți-mi ce pot sa fac sa slăbesc, vreau măcar 5 kg crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Simplu, multe proteine (120g+), putini carbohidrati (in jur de 100g) si grasimi (in jur de 30g). Depinde de constitutie, dar in general caloriile sa fie undeva la 1200. Mananca asa, combinat cu sport si nu e posibil sa nu slabesti, doar sa nu faci tu corect ceea ce faci. Proteine ca sa nu pierzi masa musculara, carbohidrati si grasimi doar cat sa ai energie si sa poti sa le arzi prin sport sa nu ramana grasime. Nu-ti fie frica sa bei apa doar pentru ca apare pe cantar mai mult si nu confunda kilogramele in plus pe care le vezi acolo de la apa cu grasime. Nu te infometa ca asa pierzi masa musculara, ai nevoie de toate ca sa slabesti corect (proteine- masa musculara, carbohidrati -energie, grasimi - energie). Fa sport ca lumea ca altfel e degeaba. Chiar cu cat faci mai mult sport, cu atat poti sa mananci si mai mult decat am scris acolo. De asemenea, ajusteaza valorile alea in functie de cum te simti si de rezultate, nu sunt batute in cuie si carbohidratii pe care ii mananci sa fie complecsi, nu simpli(dulciuri, sucuri etc) caci astia ingrasa. Ti-am zis cam tot ce trebuie sa stii, de acum tine numai de tine. Multa bafta!

| Deni123456789 a răspuns:

Teasi sfatui sa incepi postul negru dar e cam greu. Nu poti manca nimic 10 zile iar cand ai terminat cele 10 zile mananci atat de putin. Cum vrei sau cauta dieta balerina dai jos un kg pe zi. Funda?

| Anonimmee a răspuns:

Eu mă chinui să mă îngras 6 kg,
încearcă să mănânci mereu la aceeași oră zicem așa azi dacă mănânci de exemplu o masa la 8:00 în fiecare dimineață la 8:00, încearcă să ai doar 3 mese pe zi nu mai multe, fa sport și să bei multa apa. Îmi poți da și mie un sfat cum sa iau kg? laughing