| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Eu acum cateva minute m-am jucat cu pisoiul meu de 1 an si la un moment dat m-a zgariat pe mana,acolo unde sunt vene, acolo unde sunt niste oase, mai jos de acele umflaturi de la mana cu care poti sa vezi daca luna este de 31 de zile sau mai putin,imi curge oleaca de sange crying, mi-e frica sa nu mi-o fii taiat venele,desi,zgarietura nu este foarte adanca. Daca era foarte adanca,era posbil sa-mi taie venele, dupa care sa imi curga foarte multtt sange? straight face Deci zgarietura este foarte mica, credeti ca mi-a taiat venele? sad Va rog multa seriozitate! straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mara67 a răspuns:

Neahh ...nu are cum daca zgarietura nu e adanca.a curs sange pentru ca si in piele se alfa vase mici de sange numite capilare
Stai calma...nu ai nimic daca nu curge mult sange
daca te linisteste poti sa pui un pansament si niste apa oxigenata ^.^
funda? puppy dog eyes

8 răspunsuri:
| Crucified a răspuns:

Mersi foarte mult la toti! kiss doamne, si eu credeam ca mi-a taiat vreo vena, ca daca da eram moarta pana acum laughing

| Dana211 a răspuns:

Chiar daca ti le-a zgariat fiind capilare foarte mici nu vei pati nimic adica nu iti va curge sange pana vei murii. Pune o compresa sau o batista curata si tine apasat acolo pana cand se opreste sangerarea

| ĦαvɘƑȕη a răspuns:

Eu cred ca nu ti-a taiat nici on vena, dar ar trebuie sa confirme si un medic...eu te sfatuiesc sa mergi la unul deoarece sa fi sigura ca nu s-a intamplat nimic...BAFTA! happy

| lexie14 a răspuns:

Din moment ce sangerezi e destul de logic ca s-a perfoat o capilara, ceva...dar nu ai hemoragie masiva, e doar o zgarietura. daca sangerarea e arteriala atunci sangele curge in pas cu pulsul, ca sa ma exprim mai simplu, da daca hemoragia e venala atunci sangele curge in flux continuu.totusi ma indoiesc ca iti curge atat de mult sange.cred ca deja nici nu se mai observa. oricum, dezinfecteaza, mai ales ca te-a zgariat un animal, si aplica o usoara compresie digitala iar apoi pune un mic plasture.pe viitor sa fii mai atenta cand te joci cu pisica. apropo, nu suntem medici(majoritatea)deci ar fi bine sa intrebi pe cineva de specialitate..desi sincer nu cred ca e nevoie. daca iti taiai venele ti se facea rau, aveai greturi, erai palida si in cele din urma iti pierdeai cunostinta.bafta happy

| Alexanderbass a răspuns:

laughing)) nu ti-a taiat nici o vena daca ti-ar fi taiat venele ai fi pe jos de durere laughing) si poate in clipa asta chiar mort/moarta

| popnyna a răspuns:

Nu cred ca este posibil sa-ti fi taiat venele, dar trebuie sa te dezinfectezi deoarece poate sa ti se infecteze, nu-ti face griji daca nu iti curge sange mai mult nu ti-a taiat venele

| Crystopher188 a răspuns:

Nu a putut sa iti taie venele deoarece este prea mic si nu are destula forta si daca iti taia venele curgea mult mai mult sange.
Sper ca ti-am fost de ajutor.