| Ali18sa a întrebat:

Am nevoie de ajutorul persoanelor care au avut probleme cu greutatea. Vreau sa stiu voi cum ati reusit sa ajungeti la greutatea dorita. Stiu ca o dieta echilibrata si sport este solutia insa nu inteleg de ce la mine nu functioneaza.Am 18 ani si sunt mica de inaltime am 1, 58 si momentan 63 kilograme.Incerc sa fac miscare mai multa si sa mananc sanatos insa decate ori ma apuc de sport si sa mananc sanatos si mai putin mi se face rau am dureri de toate tipurile de la cap pan la piceoare, ametesc, ma supara stomacu tot timpu parca nu sunt facuta pentru asa ceva.Acum un an jumate am avut aprox 90 kilograme prin munca fizica si o dieta destul de severa am reusit sa ajung la 60 insa acum incep sa iau kilograme, variz intre 60 -63 insa nu mai mult de atat. Inca tin dieta nu imi permit sa-mi fac nici un capriciu mereu dieta insa mi sa modificat programu si nu pot lua decat o masa la 7 dim, una la 2 si una la 5 cu o gustare dimineata si recunosc datorita aglomeratiei timpului aproape sport nu mai fac deloc si nici nu prea mai pot simt ca nu mai am putere sa fac exercitii fizice si daca as avea timp.E ceva si psihic sunt obsedata de gandul ca pot lua in plus si ca nr de la cantar de cateva luni e acelasi si nu mai slabesc! Vreau sa fac cv sa slabesc sanatos si sa nu imi pun sanatatea in pericol.Rog sfaturi serioase pentru ca medici nu imi spun nimic concret decat ma trimet de la un cabinet la altu, am facut analize si sunt cat de cat sanatoasa cu cateva mici excepti nimic grav.Rog seriozitate pentru ca lucru acesta pentru mine e ceva grav.Zi de zi ma gadesc ce as putea sa fac si de ce nu mai pot! Astept raspuns si multumesc anticipat celor care ma pot ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Zilnic va trebui sa alergi...la doua zile, coarda. O data pe saptamana, bazin. Toate se fac in timp, dar...din ce in ce mai mult. Legat de hrana, poti papa tot ceea ce vrei!

| vladxone a răspuns:

1.Te duci la un nutritionist si iti face un program bun in care sa slabesti si in care sa nu iti pierzi energia!
2.Cand ai timp, macar de 3 ori pe saptamana te duci la sala, faci mult sport.
O sa slabesti cu siguranta!

| AlexSix a răspuns:

Eu merg de obicei cu rolele am 17 ani si am 44 kg. Merg de la 7 ani pe role. Merg 10 km cu rolele si scapi la pana 400klc și este si distractiv.Cand alerg mare parte fac febra musculare si am dureri de cap dar cu rolele este recomandat la unele persoane. Poti sa scrie pe net "cum pot slabi mergând cu rolele? " si o sa ai multe raspunsuri dar Eu nu stiu de acolo pur si simplu ador sa merg cu rolele in afara de IARNA ca doar nu o sa mergi iarna cu rolele. Trebuie sa consumi mai multa apa și nu o sa iti mai fie atât de foame trebuie sa mănânci puțin și des.