| Gino_Giuseppe_1988 a întrebat:

Am 1.70 inaltime 14 ani si 80 de kg. Doresc sa slabesc, astfel ajungand la greutatea de 60 de kg. Aici e vorba de 20 de kilograme, pe care nu stiu cum sa le dau jos. Poate cineva sa imi faca un program cu ce sa mananc, cand sa mananc, si cat sport a fac. Vreau sa dau jos cele 20 de kilograme in vara asta, ca pana cand incepe scoala sa slabesc toate cele 20 de kilograme.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Crezi ca cei din poza au slabit de la sport?
https://www.timpul.md/uploads/images/deportati2.jpg

| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi. Las-o usor si cu fructele primele 10 kg.

| Luisaaaaaaa a răspuns:

Pai....Nu iti trebuie neaparat un orar cu aceleași mâncăruri.
NICIODATĂ, DAR NICIODATA, Sa nu te înfometezi. Caci iti vei salbi organismul.
Mai întâi, scapa de dulce.Nu te atinge de el, Aleargă, fa mult sport.
Mănâncă sanatos(si carne, de preferat.niste legume, mic mexican, si niste carne pe grătar e perfect).
MĂNÂNCĂ REGULAT. NU MULT. NICI PUTIN.MANANCA LA ACEEAȘI ORA IN FIECARE ZI.
Dimineata mănâncă mult, la amiază mai putin si seara Foarte putin.
Fereste-te de fastfood.

Sper ca te am ajutat.
Funda?

| MaxiMarcus a răspuns:

Iti propun sa mergi la medicul nutritionist! Eu am slabit 5 kg in 2 saptamani datorita dietei pe care mi-a creat-o in 5 minute big grin.

| Gino_Giuseppe_1988 explică (pentru MaxiMarcus):

Poti sa imi spui si mie ce dieta ti-a dat? Poti sa mi-o trimiti pe Facebook :
https://www.facebook.com/giuseppe.gino.35

| MaxiMarcus a răspuns (pentru Gino_Giuseppe_1988):

A fost in urma cu 2 ani... dar si daca o aveam era inutila, retetele sunt personale nu comune, doctorul nutritionist stie cel mai bine ce iti este folositor si ce nu-ti dauneaza sanatatea. Reteta difera de la o persoana la alta, de exemplu mie mi-a propus sa mananc peste, iar tu poate ai alergie la peste, sper ca ti-ai dat seama la ce ma refer.

| Gino_Giuseppe_1988 explică (pentru MaxiMarcus):

Dar la nutritionist trebuie sa platesc?

| MaxiMarcus a răspuns (pentru Gino_Giuseppe_1988):

Dacă ai trimitere de la medicul de familie sau de la un doctor care are contract cu CNAS atunci e gratis vizita la nutritionist!