| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Am 13 ani peste citeva luni fac 14. Am 1.64 cm si 47 kg. Dar de acum un an mam facut mai grasa am burta minile mai grase si mam ingraset mult la fata. Numi sta bine deloc asa cum sunt acum. Vreau sa slabesc sa fiu slabuta asa cum am fost cu un an in urma. Cred ca am nevoie sa slabesc cu 4 kg, dar nu mi se primeste nici cum. Stiu ca la virsta mea corpul este in dezvoltare dar din cauza asata am inceput sa-mi prierd prietenii. Cum as putea slabi 4 kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca din cauza asta ti-ai pierdut prietenii, e clar ca n-ai avut niciodata prieteni. Nu incerca sa slabesti, e periculos pentru sanatate. Mai bine fa mult sport, mult efort fizic si asa vei slabi sanatos si vei avea un corp frumos. Sincer, daca 1, 64 si 47 kg esti dizgratios de slaba, dar probabil pe masura ce cresti o sa intri in normal.

| anad a răspuns:

Nu cred ca ti-ai pierdut prietenii din cauza aspectului tau fizic! E posibil sa fii tu mai reticenta in relatia cu ei din cauza complexelor legate de greutate. Ar fi pacat sa iti periclitezi sanatatea cu diete luate dupa ureche. Cred ca trebuie doar sa fii mai atenta la ce si cat mananci., sa faci miscare, sport si sa te accepti asa cum esti.

| Dara a răspuns:

Nu te apuca de cine stie ce cure de slabit, pentru ca iti vei deregla organismul si vei regreta mai tarziu. La varsta ta cel mai indicat ar fi sa faci un sport. In felul acesta iti vei modela corpul frumos si vei reusi sa scapi si de kg care te deranjeaza.
Nu cred ca ai inceput sa-ti pierzi prietenii din cauza ca te-ai ingrasat putin. Prietenia adevarata nu este conditionata de cate kg ai. Mai degraba tu ai o problema cu acest lucru si probabil ti-ai schimbat comportamentul, indepartandu-ti prietenii.

| M.madallina a răspuns:

Ce fel de prieteni sunt aia care te lasa balta cand iei un pic in greutate? ca nu inteleg.inseamna ca de la inceput nu iti erau prieteni.