| Vlad_Raicu_1996 a întrebat:

Am nevoie URGENT de ajutor! Am 17 ani si acum aproape o luna, am fost la o cantare (Studiez la trompeta) mentionez ca a fost foarte cald in ziua aia si am stat mult in picioare..toate bune si frumoase pana cand am ajuns acasa..eram foarte obosit, credeam ca e normal. M-am pus sa dorm pentru ca era noapte. Cand m-am trezit aveam frisoane si ma durea in gat. Nici la nu i-am dat importanta, credeam ca am racit. A 3-a zi dimineata, tot frisoane aveam.m-am dus sa beau niste lapte fierbinte ca ma durea in gat..am luat 2 inghitituri, si m-a luat dintr-o data ca o caldura care venea din stomac si se ridica in sus, alaturi de o stare de lesin. M-am dus sa iau apa si se intuneca in fata mea..vedeam stele verzi, m-am intins si mi-a adus mama niste apa ca sa ma spal pe fata. Cand stateam in picioare, iarasi imi venea starea aia de lesin, m-am dus la medic si a spus ca aveam tensiunea un pic marita. Mi-a dat o reteta cu Magne b6 si gluconat de calciu. Le-am luat si a disparut vertijul usor si starea de lesin. Dar acum ma simt foarte confuz..am stare de derealizare. Parca simt ca innebunesc. si imi spun ca o sa mor. si ma simt slabit. Doamne ce chin crying(( Va rooooog din suflet ajutati-ma ca nu mai suport

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Deci tu de aproape o luna te chinui cu asta, eu iti recomand sa schimbi medicul sau sa mergi iar la el sa-l intrebi de ce te simti asa, magneB6 ala este supliment alimentar, Magneziu, este bun pe caldurile astea sa fie luat si daca nu ai nimic, pe cand despre gluconatul de calciu nu stiu nimic, incearca sa mananci sanatos, consuma legume, fructe, lactate, oua si mai putina carne, evita orice inseamna dulciuri, fast food, racoritoare si bauturi alcoolice pana-ti revii, o alimentatie sanatoasa este foarte importanta atunci cand esti pus la pamant de cevawinking
Alt lucru, incearca sa gandesti pozitiv, pe cale psihologica te poti 'vindeca', incearca sa te relaxezi, te pui intr-o pozitie cat mai confortabila inchizi ochii si te gandesti ca totul este in regula si ca te simti bine, incearca sa-ti pacalesti organismul ca totul este in regula, metoda asta merge pe moment dar trebuie sa experimentezi, din prima s-ar putea sa fie mai greu, eu am reusit sa ma inviorez dupa o noapte nedormita, in 20 de minute de 'meditare' am ajuns sa fiu aproape fresh!

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, toata isteria ta amplifica starea asta de ameteala si confuzie! ia magne B6 si intr-o saptamana o sa fii mai bine.
Suplimentele astea nu functioneaza peste noapte, mai ales daca ai un deficit mare in corp si trebuie sa iei macar 2 luni, zi de zi, ca sa suplimentezi lipsa.
Nu te mai stersa ca nu-i nimic grav la tine, ni se intampla tuturor asta, la un moment dat in viata, nu o sa mori dintr-un lucru atat de minor!

| m1dn1gh7 a răspuns:

Salut, niste analize de sange ti-ar prinde bine, poate ti-a scazut fierul si esti anemic.

| Pootiș a răspuns:

Insolatie.