| buzeduulci a întrebat:

Am nevoie urgent de ajutor!
Am atasat intrebrea anterioara pentru ca sa nu mai rescriu, mi-au venit pe 14dec problemele dar menstruatia e maro, de vreo 2-3ori dupa ce a fost la baie pe hartie era rosiatica, apoi maro. Am gasit pe hartie chiar un cheag micut maro-negru si e absorbant se vede neagra. HELP ce am? am facut doar protejat cu prezervativ ejacularea in afara vaginului. Pot fi sanse sa fiu insarcinata? am 20 de ani si nu s pregatita pentru asa ceva. Am facut testsaptamana trecuta si a iesit negativ. CM mi a intarziat 2saptamani. Am avut ieri dureri la burta ca si pana acum cand imi venea CM regulat. Prima menstra am avut-o la 12 ani. Din august pana acum venea doar pe 28-29 si tinea 5 zile

http://www.tpu.ro/......tot-nu-mi/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În acest caz, este VALABIL răspunsul pe care ţi l-am dat acolo :)

Oare cât vrei să mai aştepţi până mergi la un control ginecologic?

Din PĂCATE, cel mai probabil, este vorba de un chist ovarian/ovar polichistic :(
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Ar fi INDICAT să faci o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului & trompelor uterine şi se va vedea dacă este vorba de chist/ovar polichistic!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| buzeduulci explică (pentru bursuc001):

Pai nu am cum merge la gineco cand is pe CM ..astept sa se termine

| bursuc001 a răspuns (pentru buzeduulci):

Evident că vei merge la ginecolog la 2-3 zile DUPĂ terminarea menstrei happy

O seară frumoasă.

| buzeduulci explică (pentru bursuc001):

Ah da si mi-au venit rezultatele de urina, si e exclusa infectia urinara. astept sa merg la gineco sa vad daca am chist caci am cautat pe net si am toate simptomele in afara de crestere in greutate, ca eu scad in greutate. si mi-a recomandatcineva sa fac si papanicolau

| bursuc001 a răspuns (pentru buzeduulci):

Mda, nici NU era necesar să faci analize de urină deoarece infecţia urinară are alte simptome.
Se poate face şi un Test PAP ( dacă vrei, îl soliciţi ginecologului ), dar NU cred că este necesar happy

Multă sănătate.

| buzeduulci explică (pentru bursuc001):

Pai am avut simptome aiurea si nu stiam de ce nu vine si am facut un test la urina, le-am luat prin eliminare

| bursuc001 a răspuns (pentru buzeduulci):

În cazul unei infecţii urinare ( sau cistite ) ai senzaţie de urinare deasă şi slab cantitativă & usturimi/"arsuri"/dureri la urinare, urină tulbure/urât mirositoare, eventual frisoane/febră,...

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.romedic.ro/infectiile-tractului-urinar-itu

http://www.sfatulmedicului.ro/......adulti_596

http://www.contraboli.ro/......mplicatii/

http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589

http://www.romedic.ro/infectia-urinara-0C32697

| buzeduulci explică (pentru bursuc001):

Stiu ce e,, ca am mai avut

| bursuc001 a răspuns (pentru buzeduulci):

Ok happy

16 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Este aproape imposibil sa fii gravida. Ar trebui sa vezi un ginecolog, probabil ca ai alta problema.

| Alcyon a răspuns:

Menstruatia maro, poate fi un indiciu al unei infectii vaginale. Ai facut sex neprotejat? Daca raspunsul este da, fugi la doctor.

| buzeduulci explică (pentru Alcyon):

Neprotejat nu am facut de luni bune si am facut-o doar cu fostul cu care am fost 5ani impreuna

| Alicezzz a răspuns:

La 20 de ani draga mea, tu ceri sfaturi aici? Eu iti spun doar atat : mergi la un control medical, posibil este o dereglare, raceala... dupa incepere vieti sexuala este indicat la fiecare 6 luni un control ginecologic! Bafta!

| NoName0x0 a răspuns:

Offf, la 20 de ani ar trebui sa fie logic ca din moment ce ti.a venit stopul nu se mai pune problema unei sarcini, fara suparare! Eu cred ca esti doar racita! Nu.i nimic in neregula!

| buzeduulci explică (pentru NoName0x0):

Tu nu ai auzit de ciclu peste sarcina?

| NoName0x0 a răspuns (pentru buzeduulci):

Am auzit, insa sunt cazuri rare, aproape inexistente, tocmai tu sa fi aceea? Sau daca exista, este semnalul unei probleme in timpul sarcinii. Ideea generala este ca nu esti pe stop daca ai ramas gravida, intareste ideea si ce ai mai mentionat tu ca ai facut test de sarcina si ca ai facut.o protejat cu ejacu*are in afara vag*nului...

| farfuriaverdex a răspuns:

Iti recomand sa consulti un medic, asa nimeni nu te poate ajuta cu un raspuns pertinent pe net