| anonim_4396 a întrebat:

Am niste carii si din cauza lor ma simt complexată. Vreau sa plec la dentist sa le tratez dar nu am fost niciodată si am o frică extremă de dentist. Este dureros? Are rost sa ma tem?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu are sens sa te temi, trebuie sa ai in minte ca daca nu te duci, vei fi mai complexata cand ramai fara acei dinti/masele unde ai cariile.
Sa vedem ce alegi.

Aia e, poate fi putin neplacut dar merita, de ex un medic unde am fost face anestezie si lucra asa, sa nu simta omu nimic, nu face doar la extractii.
Poate sa te doara putin, dar cum am zis, merita, te doare cateva secunde, dar iti salvezi dantura care e f pretioasa! Nu te doare continuu cat dureaza lucrarea.
Sau poate nu te doare deloc.

Daca pierzi dintii e jale, tot ce se pune apai nu se compara cu dantura naturala.

9 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Da, are rost.

Intervențiile fără anestezie( la cariile superficiale), dor puțin, dar nu cât să nu se poată efectua intervenția.

Personal, durerea este un 3/10, iar durerile de la detartraj un 6/10.

| raMLesS a răspuns (pentru Frank51):

De ce ti-ai face fara anestezie? Esti masochist?

| Frank51 a răspuns (pentru raMLesS):

Ești penibil.

În primul rand masochismul se refera la dureri cauzate în timpul actelor sexuale.

În al doilea rând cariile superficiale sunt tratate fără anestezie.

În doar 2 rânduri reușești să te faci de 3 ori de râs, încercând fără succes să faci mișto fără rost.

| raMLesS a răspuns (pentru Frank51):

Ia sa vedem ce spune dex-ul
Masochism = Atitudine a cuiva care găsește satisfacție în propria-i suferință, decădere sau umilire.
Nu tine numai de actele sexuale.
Acum ia sa vedem inteligentule, daca nu as fi folosit cuvantul "masochism", ce cuvant descrie cel mai bine o persoana careia-i place sa simta durere?

"În al doilea rând cariile superficiale sunt tratate fără anestezie."
Asta daca vrei tu, doctorul mereu o sa recomande anestezia, acum daca te duci la vreun cioban din cine stie ce sat dubios e problema ta.
"În doar 2 rânduri reușești să te faci de 3 ori de râs, încercând fără succes să faci mișto fără rost."
De ce m-am facut de ras si de cine am facut misto? Daca esti frustrat si suparat pe viata nu-ti mai varsa individule suferintele online. Tu te faci singur de ras prin ignoranta ta si prin analfabetismul functional de care dai dovada, ai citit ce am scris si ai inteles fix o p***.

| Frank51 a răspuns (pentru raMLesS):

Ok, pe lângă că ești penibil, ești și prost.

Te faci de râs pentru că dacă ai vreo nelămurire poți întreba ca tot omul, dar tu ai încercat să mă făci masochist subtil.

Deci să recapitulam, eu n-am nicio treabă cu tine, iar tu vi de nicăieri și "arunci" cu niște cuvinte personal la adresa mea, de ce? De ce ai face asta?

| raMLesS a răspuns (pentru Frank51):

Te-am facut masochist pe fata nu subtil, si pentru cultura ta precara, masochist nu e o jignire.
Nu stau acum sa ma cert cu toti prostii pentru nimicuri, daca esti suparat pe viata rezolva-ti problemele nu mai cauta nod in papura, un om fericit n-o sa stea niciodata sa inceapa sa critice si sa jigneasca, ca ai zis de mine, ca m-ai facut nu stiu cum, ca de ce, ca nu stiu ce... sunt satul de d-astia pana peste cap, chiar nu ma intereseaza de persoana ta si ma doare-n pix de tine.

| Frank51 a răspuns (pentru raMLesS):

Fix de aia te-ai băgat în seama? Că nu-ți pasa și ești satul right?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Suntem în 2023 imediat, a evoluat mult tehnologia, puține intervenții sunt dureroase. Du-te fără stres.

| raMLesS a răspuns:

Are rost sa te temi de faptul ca daca nu te duci alea o sa se agraveze, iar daca ajung la nerv, pe langa durerile insuportabile pe care o sa le ai ca nici macar nu o sa mai poti sa mesteci mancarea, o sa trebuiasca sa iti scoata si nervul si iti devitalizeaza dintii si e pacat, mai bine te duci acum.
Nu e dureros, o sa simti o mica piscatura cand iti face anestezia, dar apoi iti amorteste toata zona si nu o sa mai simti absolut nimic, anestezia trece dupa vreo 4-5 ore iar tu ai scapat de niste carii urate.