| tuGatita a întrebat:

am mai pus intrebarea asta dar vad ca nu apare pe nicaieri. deci eu cand imi vine menstra am niste dureri insuportabile care ma tin 2-3 ore. e asa de rau ca imi vine sa ma dau cu capul de pereti. plus ca mai si vomit de vreo 3 ori. si acum intrebarea: cineva cu experienta poate sa imi zica cum sa fac sa mai treaca durerile acestea? fara copy-paste de pe nu stiu ce site ca asa pot cauta si eu. vreau sa imi raspunda cineva care trece sau a trecut prin ce trec si eu sau care cunoaste cazuri si solutii. am fost si la medic si a zis ca asa "functioneaza" corpul meu. asa patesc de la 12 ani cand mi-a venit prima data. mi-au fost recomandate nu stiu ce pastile cu ibuprofen dar dupa cateva luni am facut alergie la ele si la multe alte medicamente asa ca nu pot lua mai nimic care sa ma ajute. nu stiu ce sa mai fac. de atatia ani inca nu am reusit sa ma obisnuiesc. pls ajutati-ma cu un sfat, un remediu cat mai bun...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adee21 a răspuns:

Incearca ceai de tei cu miere.pentru ca ceaiul de tei linisteste corpul incearca daca nu merge da-mi idul tau si am sati mai dau remediwinking:* sper sa te ajute

3 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Acestea sunt simptomele prin care trec majoritatea fetelor, chiar si femeilor in aceasta perioada.
sigur ai chisturi pe ovare, de aceea este durerea atat de puternica.
in orice caz,medicul de familie iti poate face o ecografie si iti poate spune excat care este cauza,dar oricum,aceste simptome sunt cunoscute de majoritatea fetelor.
in afara de pastile pot sa-ti recomand ceva naturist care necesita rabdare, pentru ca isi fac efectul in timp,si anume ceaiuri de traista ciobanului, cretisoara, coada calului de 3 ori pe zi inainte de masa (si in timpul si in afara menstruatiei).
ia inaintea menstrei cu 10 zile, calciu cu magneziu.
probabil doctorul iti va prescrie anticonceptionale,dar au si efecte adverse,mai ales la varsta ta mica.
mai poti incerca cu bitter suedez,cataplasme pe burta si se ia si intern,vei vedea prospectul.
tine minte,tratamentele naturiste sunt mult mai eficiente decat pastilele (fara efecte adverse) dar necesita rabdare,chiar si dupa cateva luni sau un an se vor vedea rezultate.
pastile iti pot recomanda No-Spa,Nurofen.
altceva naturist iti mai pot recomanda, si anume capsule cu argila (nu vei mai voma) si regleaza si ciclul (dar tine minte nu se ia in timpul menstrei, o poti lua inainte si dupa menstra).
cam atat pot spune si bafta, papusa!

| tuGatita explică:

Pai chisturi cum zici tu blah blah e fff putin probabil sa am. pentru ca de cand mi-a venit prima data la 12 ani cum am mai zis si pana acum (am 18) tot aceleasi dureri le am. dar nu ma dor ovarele ci burta fff tare de aia nu suport. mersi.voi incerca remedii naturiste chiar daca dau rezultate in timp

| allexandra96 a răspuns:

Buna, si eu trec prin acelasi lucru, am aceleasi dureri insuportabile. Ca sa imi treaca eu i-au algocalmin fiola astfel ma mai linistesc